28 KASIM, SALI, 2023

Canan Tolon’un “Havadan Sudan” Sergisi Dirimart’ta

Dirimart, Canan Tolon’un “Havadan Sudan” başlıklı kişisel sergisini 24 Aralık tarihine kadar sanatseverlerle buluşturuyor.

Canan Tolon’un son dönemde ürettiği aynı başlıklı serisini merkezine alan “Havadan Sudan” sergisi, sanatçının tuval üzerine akrilik ve pastan oluşan büyük ölçekli eserleri izleyicilere sunuyor. Lekeler, izler ve rastgele boya birikintileriyle oluşturduğu kompozisyonlarıyla Tolon, izleyicinin zihninde oluşanlar ile işlerinin sürekli bir devinim içinde olduğu çalışmalar üretiyor. Mükemmel olanın ancak şansla gerçekleşebileceğine olan inançla oluşturduğu soyut kompozisyonlar, tuval üzerine izlerini bırakması için konan metal parçalarının suyla ve hava olaylarıyla birleşerek öngörülmesi zor pas lekelerini yüzeye geçirmesiyle oluşuyor. Sanatçının tuval üzerinde başlattığı süreçlerin hava hareketleri, kirlilik, nem, ısı değişimi ve rüzgâr gibi kontrol dışında olanın bir kaydı olarak okunabilecek işlerinde ve dışarısının koşullarına bağlı olmayı kucakladığı pratiğinde Tolon, eserlerini kimyasal süreçler, şans ve beklemeyle oluşturuyor. Ortaya çıkan formlar serbest çağrışım davetiyle karşısındakiyle sürekli bir diyalog hâlinde olmayı sürdürüyor.

“Havadan Sudan” sergisinde sanatçının son dönem yaptığı büyük boyutlu yapıtlarına geçmiş yıllardan eserlerinin de eşlik etmesi, çevresel meselelerdeki uzun süredir gösterdiği duyarlılığın resimsel göstergesi olarak izleyici karşısına çıkıyor. Dişe dokunur bir meseleden bahsetmemek anlamına gelen ironik sergi ismi, toplumsal içi çekişme ve tartışmalarla perçinlenen kutuplaşmanın her geçen gün derinleştiği bir ortamda, kamuoyuna ortak hisler ve endişeler etrafında birleşerek iletişimde olmanın önemini hatırlatıyor. Bunu yaparken kendi ritimleri gözetilerek sergi mekânına yayılmış, Tolon’un özgün diliyle üretilmiş eserler, 16. yüzyıldan bir uşak halısı ya da Goya ve Rothko gibi ustaların resimleri karşısında herkesi birleştiren hisleri çağrıştıran duyguları çoğaltıyor.

Künye: Canan Tolon Havadan Sudan 2 2023 Tuval üzerine pas ve akrilik 214 x 190 cm

0
1419
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage