20 ŞUBAT, SALI, 2024

Can Aytekin’in “Geçen Program” Sergisi Nâzım Hikmet Kültürevi’nde

Can Aytekin’in “Geçen Program” başlıklı kişisel sergisi, Kevser Güler küratörlüğünde, 22 Şubat- 21 Nisan tarihleri arasında Nâzım Hikmet Kültürevi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Nâzım Hikmet Kültürevi’nin mekânsal kurgusuyla ilişki kuran “Geçen Program” sergisinde Can Aytekin, dijital teknolojiler öncesinde yaygın bir üretim olan afiş ressamlığı pratiğinin tekniklerine, kâğıt malzeme ve baskıyla ilişkisine ve açık ya da örtük resim tarihi referanslarına yakından bakıyor. Sanatçı, enselerinde sıklıkla, resmin problemlerinin günlük yaşamda çeşitli görsel kültür sanat üretimlerinde nasıl ele alındığına eğiliyor. Sanatçı bu ilgisi doğrultusunda kentsel tasarım, mimari, grafik tasarım ve sinemayla ilişkiler kuruyor, bu üretimlerin resimle kesişen ara alanlarını ve buradan resme taşanları inceliyor.

​​“Geçen Program”, Aytekin’in afiş ressamlığı ve kâğıt malzemeye odaklanan sergilerinin yeni ayağı olarak izleyiciye sunuluyor. Sergi, sanatçının yakın dönemde yaptığı başka iki sergi ve iki gösterimle ortaklıklar taşıyor. 2018’de “Büyük Çayır” sergileriyle Ariel’de, 2019’da “Gelecek Program” adlı solo sergisiyle Riverrun’da, 2022’de “Bugünkü Program” sergisiyle Versus Art Project’te ve 2023’te Büyükada Lale Sineması’ndaki vitrinde yaptığı sergilemede Aytekin, bu çerçevede oluşturduğu yapıt serilerinden seçkiler izleyicilerle buluştu. Bir bakıma bu sergiler birbirleriyle temas hâlinde doğmuş yapıt serilerinden çoğalıyor, başka mekânlara taşınırken seçkiler farklılaşırken yeni bir mekânsal örgütlenmeyle bir arada gösteriliyorlar.

0
750
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage