19 ŞUBAT, ÇARŞAMBA, 2020

Cahide Birgül’ün “Geceye Uyananlar”ı Yeniden

Türk edebiyatına 90’ların sonunda kaleme aldığı kitaplarıyla güçlü bir giriş yaptıktan sonra erken bir vakitte yaşama veda eden Cahide Birgül’ün 2000 yılında yazdığı romanı Geceye Uyananlar, Meltem Gürle’nin sunuşuyla, Kafka Kitap tarafından yeniden yayımlandı.

Geçtiğimiz aralık ayında yine Kafka Kitap tarafından yazarın Gölgeler Çekildiğinde kitabı yayımlanmıştı. Bu kitapta ise Birgül, suçların, organize kötülüğün en masumane ve en kabul edilebilir olandan filizlenmesini, aile yadigârı nesne ve sembollerin psikanalitik dökümünü soluksuz bir akış içinde verirken, aslında hiç yabancısı olmadığımız halde, ürkütücülüğünün ayırdına mesafe koymadan varamadığımız meseleleri karanlıklardan, gölgelerden ve uykulardan çekip çıkararak gözler önüne seriyor.

​Suçluluk duygusuna esir düşmüş, sevgisizliğini, bastırılmış hislerini, iktidar arzusunu yönetmeye çalışan “teşkilat” mensubu Haluk; ağabeyinin kriminal hayatının gölgesinde kendini bulmaya çabalayan, kuşatılmış kız kardeşi Nilüfer ve tüm ailenin gizlerinin, ayıplarının cisimleştiği zihinsel engelli kardeşleri Memo… Şiddet, cinsellik ve siyasi tarih ekseninde gelişen olaylar, birlikte yaşayan ancak herhangi bir kesişim kümesi bulunmayan bu üç kardeşin hayatını şekillendirirken her birini yavaşça uçuruma doğru sürükler ve gecenin sonsuz karanlığına hapseder. Hikâye, 90’ları karakterize eden kötücül, kirli ve “derin” ilişkilerin çekirdek aileden topluma akışının neden ve sonuçlarını çarpıcı bir şekilde ele alırken faili meçhulleri, Cumartesi Anneleri’ni ve kayıpları hem failin hem de mağdurun gözünden aktarıyor.

Görsel: Amanda Keogh

0
614
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage