07 ŞUBAT, ÇARŞAMBA, 2024

Çağdaş Macar Cam Sanatı “Glassification.hu” Sergisiyle Türkiye’de

Macar cam sanatının kültürel değerine vurgu yapmayı ve yeni nesillere aktarmayı amaçlayan ve Macar cam sanatını temsil eden sanatçıların eserlerinden oluşan “Glassification.hu” başlıklı sergi, 14 Şubat-18 Mart tarihleri arasında Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşacak.

2024 Macar-Türk Kültür Yılı kapsamında düzenlenen “Glassification.hu”, ilk olarak 22 Ocak tarihinde CSO Ada Ankara’da sergilendi. Uluslararası çapta gezici olarak kurgulanan sergiyi Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı destekliyor. Macaristan’ın önde gelen cam sanatçılarının eserlerinden oluşan gezici serginin başlığı cama dönüşmek anlamına gelen ve nadiren kullanılan bir İngilizce terim “glassification”dan geliyor. Yaratıcı düşüncenin cama dönüşmesi anlamında bu terim aynı zamanda, camın tükenmez potansiyeline ve malzemeyle oynanan oyuna referans veren popüler İngilizce tabir “gamification”a (oyunlaştırma) da atıfta bulunuyor. Sonunda yer alan “.hu” eki ise günümüzün dijital çağında çalışıldığına dikkat çekerken aynı zamanda Macaristan’ın uluslararası kısaltmasına dikkat çekiyor.

Soyut bir üslupta çalışan, dört kuşaktan on sanatçının yer aldığı sergi aynı zamanda çağdaş Macar cam sanatının teknolojik çeşitliliğini de temsil ediyor. Sergide yer alan bazı sanatçılar, ulusal ve uluslararası çapta birçok ödül kazandı, eserleri bugüne kadar Macaristan başta olmak üzere, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki prestijli kamu koleksiyonlarında sergilendi.

​Adres: Macar Kültür Merkezi, İmrahor Cad. No:23 B Blok, Kağıthane / İstanbul

1. László Lukácsi
2. Marta Edöcs
3. Péter Borkovics
​4. Balázs Sipos​

0
957
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage