06 ARALIK, ÇARŞAMBA, 2023

Büyükdere35’ten Yeni Sergi: “Yansıyan Kentler”

Bülent Alıcı, Ahmet Apdiç, Oktay Demirkesen’in çeşitli şehirlerin hikâyelerini anlattığı fotoğraflarını bir araya getiren “Yansıyan Kentler” sergisi 7-23 Aralık tarihleri arasında Büyükdere35’te sanatseverlerle buluşacak.

Üç arkadaşın fotoğrafa olan tutkularından doğan güncel kent manzaralarını buluşturan “Yansıyan Kentler” sergisi, izleyiciye kentin izlerine dair günceler sunuyor. İstanbul, Odessa, Zagreb ve Bursa gibi keşif rotalarında gündelik hayatı mercek altına alan üç sanatçıya fotoğraf sanatının Balkanlar’daki en önemli temsilcilerinden biri olan Stanko Abadzic de üç fotoğrafıyla destek veriyor. Şehirler üzerinden oralı olmak nedir, kent yaşamı ve mimarisi gibi sorularla yola çıkılıp üretilen işler, izleyiciyi ışık/gölge oyunları eşliğinde monokrom bir yolculuğa çıkarıyor. Her bir sanatçının gözünden gördüğümüz an tasvirleri, keşif yapılan şehirlerin mimarisine, tarihsel ve kültürel belleğine açılan kapılar niteliğini taşıyor.

Kenti farklı açılardan değerlendirdiği fotoğraflarında izleyiciye mekânların onlar üzerindeki etkisini sorgulatan Bülent Alıcı, İstanbul’u farklı perspektiflerden izleyerek oluşturduğu serisinde sokakların ruhunu yeniden keşfederken İstanbul’un gizli kalmış hazinelerini gün yüzüne çıkarıyor. Eğitim döneminden bu yana fotoğrafla ilgilenen Ahmet Apdiç güncel işlerinde şehre dair kültürel çeşitliliğe ilişkin göndermeler yaparak tarihsel çizelgede kentlerin bellek ve mekân ilişkisine odaklanıyor. Doğa, kamusal, bireysel ve kolektif olanı pratiğine aktarmaya önem veren Apdiç, Zagreb’in yaşam algısını merceğine alarak şehrin gündelik işleyişinin katmanlarına dokunuyor. İzleyiciye melankolik bir atmosfer sunan Oktay Demirkesen, sokak hareketlerini gözlemleyerek bireyin gündelik yaşam algısına dair farklı perspektifler sunuyor. Her perspektif, tesadüflerden çok Demirkesen’in dikkat çekmek istediği anın kendisine olan ilgisinin bir beyanı niteliğinde izleyicilerin okumasına sunuluyor.

Künye:
1. Bülent Alıcı, İsimsiz, 40x40 cm, 15+1 AP, hahnehmuhle üzerine fine art baskı
2. Stanko Abadzic, İsimsiz, 5+1 AP, hahnemühle üzerine fineart baskı, 100x70 cm
​3. Oktay Demirkesen, Gölgeler, 15+1 AP, hahnemuhle üzerine fine art baskı, 2022

0
554
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage