02 EKİM, CUMARTESİ, 2021

“Büyük Zafer’in 100. Yılına Doğru” Sergisi İzmir’de

İş Sanat tarafından İstanbul’daki Türkiye İş Bankası Müzesi ve Ankara’daki İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nde eş zamanlı olarak açılan “İstiklal” sergisi şimdi “Büyük Zafer’in 100. Yılına Doğru” başlığı ile 9 Eylül 2022’ye kadar İzmir’de izleyiciyle buluşuyor.

Milli Mücadele’nin başlangıç tarihi kabul edilen 19 Mayıs 1919’un yüzüncü yılında İstanbul ve Ankara’da izleyiciyle buluşan “İstiklal” başlıklı sergi ulusun verdiği bağımsızlık mücadelesinin tüm boyutlarını bine yakın özgün belge, fotoğraf, film ve obje aracılığıyla ele alıyor. 2020 yılında İtibar Yönetimi kategorisinde PRİDA ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk-Kültür Sanat kategorisinde Altın Pusula ödüllerini kazanan sergi için pek çok yerli ve yabancı arşiv ve koleksiyondan yararlanıldı. Sergide döneme dair askeri objeler, günlükler, notlar, savaş sırasında hazırlanmış haritalar ve komuta kademelerinin cephe emirleri gibi yazılı belgelerin yanı sıra çok sayıda fotoğraf ve video görüntüsü de yer alıyor.

“İstiklal” sergisi İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde genişletilmiş olarak “Büyük Zafer’in 100. Yılına Doğru” başlığında İzmirlilerle buluşuyor. Sergide yerel kaynaklar ve koleksiyonerlerden alınan destekle hazırlanan İzmir’in Milli Mücadele’deki yeri ve önemini vurgulayan bir giriş bölümü de yer alıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemi, Balkan Savaşları ve Büyük Harp’a değindikten sonra “Mütareke ve İşgal”, “Direniş ve Kuvayı Milliye”, “Düzenli Ordu ve Sathı Müdafaa”, “Hukuk ve Taarruz”, “İstiklal ve Cumhuriyet” başlıkları altında toplanan içeriğe İzmir’in kurtuluşuna dair yeni unsurlar da eklendi.

“Büyük Zafer’in 100. Yılına Doğru İstiklal” sergisini İzmir Kültürpark Atlas Pavyonu’nda 9 Eylül 2022’e kadar ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca sergi Ankara’daki İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nde ve İş Sanat’ın internet sitesinde çevrim içi olarak görülebilir. “Büyük Zafer’in 100. Yılına Doğru İstiklal” sergisinin videosunu ise buradan izleyebilirsiniz.

0
964
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage