19 HAZİRAN, CUMA, 2020

Bursiyer Konuşmaları’nın Yeni Konuğu Mine Yıldırım

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, üçüncüsünü gerçekleştireceği Bursiyer Konuşmaları’nda bu kez siyaset bilimi doktora adayı Mine Yıldırım’ı konuk edecek. Yirminci yüzyıl başlarında İstanbul’da gerçekleşen köpek itlaflarının ve bu konu etrafında alevlenen tartışmaların gündeme getirileceği konuşmada, İstanbul’daki 80 bin sokak köpeğinin bir adaya sürülerek ölüme terk edildiği, “Hayırsızada Sürgünü” olarak bilinen olay, dönemin siyasal ve toplumsal arkaplanı eşliğinde irdelenecek.

Bursiyer Konuşmaları’nın yeni konuğu olan siyaset bilimi doktorasını The New School for Social Research’te sürdüren Mine Yıldırım, İstanbul ve şehrin sokak köpeklerine dair edindiği bilgileri izleyicilerle buluşturmaya hazırlanıyor. Özellikle geçtiğimiz yüzyılda İstanbul’un ciddi sorunlarından biri olan ve bir kısmı itlaf edilen köpekler, kamuoyunda da büyük tartışmalara neden olmuştu. Sorunun farklı çevrelerde ne gibi yankılar uyandırdığını da araştıran Yıldırım, konuşması aracılığıyla “İstanbul’un köpeksizleştirilmesi” olarak adlandırdığı hayvanlardan yoksun bırakılma serüvenini yeni gündem maddeleriyle izleyicilerle paylaşmayı arzuluyor.

Bursiyer Konuşmaları, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü tarafından verilen bursları kazanan araştırmacılar tarafından gerçekleştiriliyor. İstanbul kent tarihine dair çalışmalar yürüten araştırmacılar, bu süreçte edindikleri bilgileri İstanbul Araştırmaları Enstitüsü aracılığıyla kamuoyunun ilgisine sunuyor.

​25 Haziran Perşembe günü saat 18:00’de Zoom üzerinden gerçekleştirilecek ve sınırlı sayıda katılımcıya açık olacak konuşma için İstanbul Araştırmaları Enstitüsü internet sitesindeki rezervasyon formunu doldurarak kayıt olabilirsiniz.

0
1267
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage