19 EKİM, SALI, 2021

Bursa’nın 2300 Yıllık Zindanı Sanata Açıldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan ve geçmişi milattan önce 200’lü yıllara uzanan Zindankapı, dijital müze ve sanat galerisi olarak hizmete açıldı.

Bitinya Kralı Prusias tarafından Romalılardan kaçarak kendisine sığınan Kartacalı General Hannibal’ın önerisiyle yaptırılan, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde çeşitli onarımlardan geçen, Orhan Gazi’nin kenti fethetmesiyle burçlarla desteklenen surlar, Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 3 bin 400 metre uzunluğundaki surlarda Saltanat Kapı, Fetih Kapı ve Yer Kapı restorasyonları yapıldıktan sonra İstanbul Yedikule Zindanlarının bir örneği olan Zindankapı’daki restorasyon da tamamladı. Alacahırka Mahallesi’nde yer alan, “kanlı kuyu”, “işkence odası” ve “kule bağlantılı koridorlar” ile “zindanların” bulunduğu Zindankapı, interaktif bir dijital müzeye ve birbirinden zengin sergilerin yer alacağı güncel sanat galerisine dönüştü.

Açılış töreninde Zindankapı’nın duvarlarının birer ekrana, tuvale dönüştüğü dev mapping gösterisi gerçekleştirildi. Birden fazla teknolojinin eşzamanlı olarak kullanıldığı Zamanın Dokusu (Immersive Mapping Operet) gösterisi ile davetliler uzay, zaman ve mekânın derinliklerine doğru bir yolcuğa çıktı. Elektronik müzik bestecisi Erdem Tunalı tarafından geceye özel bestelenen performansa, Devlet Opera ve Bale sanatçısı Tenor Berk Dalkılıç ve Soprano Ceren Aydın vokal eşlik etti. Zindankapı’nın 2 bin 300 yıllık hikâyesi, küllerinden yeniden doğuşu bu gösteriyle katılımcılarla buluştu.

​Küratörlüğünü Derya Yücel’in üstlendiği Zindankapı’nın ilk sergisi olan “Zamansızlık Şarkısı”, çağdaş sanat alanında varlık gösteren birbirinden değerli sanatçılara ait yerleştirme, heykel, desen ve video eserlerinden oluşuyor. Sergi günümüz sanatçılarının zaman kavramına dair yorumlarını ortaya koyarken, geçmişin hafızasını taşıyan bu mekânda yepyeni bir pencere açıyor. Cengiz Tekin, Çağrı Saray, Gülçin Aksoy, Işıl Çelik, Meliha Sözeri, Nezaket Ekici, Osman Dinç, Şefik Özcan, Vahit Tuna ve Yaşam Şaşmazer’in katılımıyla gerçekleşen “Zamansızlık Şarkısı” sergisi, Zindankapı Güncel Sanat Galerisi’nde 17 Ocak 2022 tarihine kadar ücretsiz ziyaret edilebilir.

0
1472
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage