26 ŞUBAT, CUMA, 2021

Burhan Sönmez’den Yeni Bir Roman: “Taş ve Gölge”

İstanbul İstanbulMasumlarKuzey ve Labirent gibi romanlarıyla çağdaş edebiyatımızın güçlü kalemlerinden biri olan Burhan Sönmez’in binlerce yıldır cevap aranan sorulara, varoluşun anlamına, hakikatin ne olduğuna dair bir sorgulamaya giriştiği yeni romanı Taş ve Gölge, İletişim Yayınları’ndan çıktı.

Sönmez, evren ve insana, yaşam ve ölüme yeni bir gözle bakmanın romanını sunuyor okuruna. Avdo, hünerli bir mezartaşı ustası. Çocukluğu mu onun, yoksa o mu çocukluğunun peşinden bir ömürdür gidiyor? Bilmiyor. Belki de ölümden daha büyük bir hakikat olmadığı düşüncesiyle, ölümün bağrında konaklıyor. Günü geldiğinde, en uzun ve karanlık gecede, erguvan ağacının altındaki mezarda onu bekleyen kadının yanına uzanacak.

“Gece, sessizlik değil damıtılmış ses demekti. Gündüz bütün sesler birbirine karışıp gürültüye dönerken, gece her ses kendi sadeliğiyle belirirdi. Çocukluğun şarkıları, ruhların iniltileri, baykuşun ötüşü. Gündüzün karmaşasında bunlar anlaşılmazdı. Acılar, özlemler de öyle. İnsan geceleyin kendisiyle yalnız kaldığında hissederdi saf sızıyı... Gündüz o yükleri taşımak kolay, insan gerçekten yalnız olduğuna geceleri inanabilirdi.”

​Fotoğraf: ©Nazlı Erdemirel

0
1331
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage