05 TEMMUZ, CUMA, 2024

Burak Çevik’in Yeni Filmi “Hiçbir Şey Yerinde Değil” Uluslararası Prömiyerini Karlovy Vary’de Yaptı

Burak Çevik’in yeni filmi Hiçbir Şey Yerinde Değil, uluslararası prömiyerini 58. Karlovy Vary Film Festivali’nin Proxima Yarışması’nda gerçekleştirdi.

Tuzdan KaideAidiyet ve Unutma Biçimleri filmleriyle üst üste Berlin Film Festivali’nde yer alan Burak Çevik, Hiçbir Şey Yerinde Değil isimli yeni filminde 70’lere damgasını vuran siyasi şiddetin simge olaylarından biri olan Bahçelievler katliamından esinleniyor. Burak Can Aras, Celal Öztürk, Efe Taşdelen, Eren Kol, Onur Gözten, Yiğit Efe Yazar ve Tufan Berk Yıldız’ın rol aldığı filmin danışmanlığını, dönemin siyasi tarihi üzerinde yaptığı çalışmalarla tanınan yazar Tanıl Bora gerçekleştirdi. 1978’de, solcu devrimin şiddetle değil siyasetle gerçekleştirilebileceğine inanan solcu gençlerin bir evde toplanarak yayımladıkları dergi hakkında konuşmaya başlamalarının ardından meydana gelen beklenmedik olayları aktaran Hiçbir Şey Yerinde Değil, 1980 darbesi öncesindeki Türkiye’nin siyasi kaosunu izleyiciye sunuyor.

​Çevik; Türkiye, Almanya ve Güney Kore ortak yapımı olan Hiçbir Şey Yerinde Değil ile Berlinale Dünya Film Fonu ve 2023 yılında Jeonju Film Festivali’nin proje geliştirme bölümü olan Jeonju Cinema Project: Next Edition kapsamında aldığı ödüllerle desteklendi. Hiçbir Şey Yerinde Değil’in uluslararası ilk gösterimi 58. Karlovy Film Festivali’nde gerçekleştirildi. 28 Haziran-6 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen festivalin yeni seslere kulak kabartan ve cesur denemelerde bulunan yönetmenlerin işlerine yer verdiği Proxima Yarışması çağdaş sinemayı heyecan verici keşiflerle kutlamayı amaçlıyor. Film, 2024 yılı içerisinde Türkiye’de de izleyiciyle buluşacak.

0
681
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage