06 TEMMUZ, PAZARTESİ, 2020

Brezilya'dan Yükselen Feminist Sesler: Bir Kadının Görünmez Yaşamı

Martha Batalha’nın 40'lı yılların Rio de Janeiro'sunda, farklı yollar seçen iki kız kardeşin iç içe geçen öyküsünü anlattığı, kesin bir mizah ve eleştirel bir dille ülkesinin patriyarkal güçlerine baş kaldırdığı romanı Bir Kadının Görünmez Yaşamı, Seda Çıngay Mellor’un çevirisiyle, Kafka Kitap’tan çıktı.

Batalha, enteresan karakterlerin yan hikâyeleriyle zenginleştirdiği Bir Kadının Görünmez Yaşamı'nda kendi çevresinde yaşanan gerçek olaylardan yola çıkıyor ve kadınların toplumsal cinsiyet rolleri içinde yitip giden ümitlerini mizahi bir dil ve keskin bir gözlem gücüyle aktarıyor. Kitap, yönetmen Karim Aïnouz tarafından, 2019 yılında Görünmez Yaşam adıyla sinemaya uyarlanmış ve Cannes Film Festivali'nin Belirli Bir Bakış bölümünde büyük ödüle layık görülmüştü.

"Eurídice Gusmão, Antenor Campelo ile evlendiği sırada ablasının geri dönmesi için duyduğu hasret artık tavsamıştı. Komik bir şey duyduğunda gülümser olmuştu yine, Guida'nın o anda nerede olduğunu merak ederek başını kaldırmadan bir kitaptan iki sayfa okumayı da başarıyordu. Doğru, aramalarına devam ediyor, sokaktaki her kadının yüzünü inceliyordu, hatta bir keresinde Vila Isabel'e doğru giden bir tramvayda Guida'yı gördüğünden emindi. Bu kesinlik duygusu daha sonra geçti, ondan öncekilerin hepsi gibi."

​Fotoğraf: Bir Kadının Görünmez Yaşamı filminden bir sahnedir.

0
803
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage