20 MAYIS, PAZARTESİ, 2024

Bozlu Art Project’ten Yeni Sergi: “Aykırı İşler”

Türk sanatının bilinen değerli sanatçılarının, bilinmeyen işlerine odaklanan “Aykırı İşler” başlıklı sergi, 31 Ağustos’a kadar Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda sanatseverlerle buluşuyor.

Oğuz Erten’in küratörlüğünü üstlendiği sergi, “Aykırı İşler” başlığıyla, sergide yer alan sanatçıların daha çok bilmediğimiz veya içerik anlamında yeniden aykırı okumalara açık işlerine odaklanıyor. Sergide Halil Akdeniz, Ercan Akın, Ali Alışır, Özdemir Altan, Cihat Burak, Server Demirtaş, Sinan Demirtaş, İnci Eviner, Murat Germen, Can Göknil, Meriç Hızal, Tülay İçöz, Balkan Naci İslimyeli, Kazım Karakaya, Nur Koçak, Gamze Taşdan, Ömer Uluç gibi birçok değerli sanatçının izleyiciyi şaşırtabilecek özellikli yapıtları yer alıyor. Sanat tarihine bilinen kliklerin dışında bakmaya ve okumaya imkân veren sergi, aynı zamanda yeni ve alternatif bir sanat tarihi yazımının da mümkün olduğunu ortaya koyup, yeni düşünce biçimlerine yol açmayı hedefliyor.

Sanatın bir laboratuvar alanı, sanatçının ise bir bilim insanı gibi sürekli ve yeniden ve yeniden deneyen biri olduğunu düşünürsek, arzu ettiği sonucu bulmak için çıktığı araştırmalarda yaptığı denemelerin sonuç için olmazsa olmaz olduğu değerlendirilirse, bu sapmalarda ortaya çıkan ‘Aykırı İşler’ adeta sanat tarihi için devleşiyor. Aykırı işlerde devam etseydi sanatının nereye gideceği konusu ise işin asıl zihinsel doruk noktası oluyor. Aynı zamanda ‘Aykırı İşler’ sanatçının üslubunu bulması için ne kadar çok deneme ve emek verdiğinin de bir göstergesi. Thomas Edison’un bu konudaki değerli bir sözü ise süreci çok iyi özetliyor; ‘Dehanın yüzde biri ilham, Yüzde doksan dokuzu terdir.’

Künye:
1. Server Demirtaş, Rüya, 2017, motor, mekanik sistemler, 165 x 120 x 40 cm
2. Ercan Akın, İsimsiz, 2022, panel üzerine el kesimi akrilik boyalı ahşap küpler (37.415 adet küp), 235 x 160 cm
3. Ali Alışır, Sanal Bedenler, 2009, Ünik arşivsel pigment baskı, 155 x 110 cm
​4. İnci Eviner, İsimsiz, 1999, Karışık teknik, 74 x 36 x 29 cm

0
1183
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage