05 MART, SALI, 2024

Bir Suat Derviş Kitabı

2022’de gerçekleşen “Ölümünün 50. Yılında Suat Derviş” etkinliklerinin ardından Seval Şahin’in akademisyenler ve araştırmacıların katkılarıyla yayına hazırladığı Ben Yazar Suat Derviş – Suat Derviş Kitabı, İthaki Yayınları’ndan çıktı.

Béatrice Hendrich, Ceren Lordoğlu, Deniz Gündoğan İbrişim, Eda Yiğit, Meltem Gürle, Nergis Ertürk, Pelin Başcı, Senem Timuroğlu, Serdar Soydan, Tuncay Birkan’ın katkıda bulunduğu kitapta Derviş’in yazar kimliğiyle eserleri farklı, yenilikçi temellerde değerlendirilerek onun Almanya dönemine, bilinmeyen yapıtlarına ve müstear adlarına dair yeni bulgular paylaşıldı.

Suat Derviş; bıraktığı uçsuz bucaksız külliyat, tespit edilen müstear adları ve bu adlarla yayımladığı eserleri sayesinde her yıl genişleyip yeniden ele alınıyor. Kâşifler, yirminci yüzyılın hafızasına, kadınlığa, erkekliğe ve topluma; aşka, ölüme, çaresizliğe ve yalnızlığa dair anlattığı eşsiz hikâyelerle onun dünü bugüne denk kılabilen bir “yıldız” olduğunu belgeliyor.

“Onlarca roman, yüzlerce öykü, binlerce yazı...
Mücadeleyle ve durmadan yazarak geçirdiği ömründe hak ettiği ilgiyi görememiş bir aydın, devrimci bir kadın. Türk edebiyatının, Türk basın tarihinin en etkili, en üretken kalemlerinden biri.

Yazar Suat Derviş.” 

0
494
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage