27 ŞUBAT, SALI, 2024

Bir Nine ile Torununun Sevgi Dolu Hikâyesi

Kanadalı şair ve çocuk kitapları yazarı Jordan Scott’ın kendi çocukluk anılarından yola çıkarak sevginin ve doğanın diliyle iletişim kuran bir nine torun hikâyesi anlattığı kitabı Ninemin Bahçesi, ödüllü sanatçı Sydney Smith’in resimleriyle ve Deniz Ayhan Koçak’ın çevirisiyle İlksatır Çocuk’tan çıktı.

İlk çocuk kitabı Nehir Gibi Konuşurum’u çocukluğundaki kekemelik deneyiminden yola çıkarak yazan Scott, bu kitabında da benzer şekilde kendi hikâyesinden ilham alıyor. Nine ve torun arasındaki sevgiye dair bir öykü anlatıyor.

The Horn Book Yılın En İyi Resimli Kitabı, New York Halk Kütüphanesi Yılın En İyi Kitabı, Amerikan Okul Kütüphaneleri Birliği Yılın En İyi Resimli Kitabı, Kirkus Reviews Yılın En İyi Resimli Kitabı, Evanston Halk Kütüphanesi Yılın En İyi Resimli Kitabı, Çocuk Kütüphaneleri Birliği Yılın Altın Seçkisi gibi birçok prestijli ödüle değer görülen ve şimdiden on iki dile çevrilen kitap, ayrıca Hans Christian Andersen adayı.

“Yediği her lokmanın kıymetini bilen, doğayla uyum içinde yaşayan bir nine, torununa kuşaktan kuşağa aktarılacak bir miras bırakır. Yağmurlu havalarda yavaş yürürseniz siz de solucanları görebilirsiniz.”

0
794
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage