03 ARALIK, SALI, 2019

Binlerce Satır ile Çağını Görebilen Yazar: Memet Fuat

B.Ü. Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi; yayıncı, yazar ve çevirmen Memet Fuat’ın edebi üretiminin ve çok yönlü kişiliğinin ele alınacağı “Binlerce Satır ile Çağını Görebilen Yazar: Memet Fuat” başlıklı bir etkinlik düzenleyecek.

Ardında bıraktığı 100’ü aşkın eserle Türkiye edebiyatını şekillendirmiş, Türkçeye çok önemli katkılarda bulunmuş, Nâzım Hikmet külliyatının günümüze eksiksiz ulaşmasını sağlamış, şairin manevi oğlu, yayıncı, dergici, eleştirmen, yazar, çevirmen ve spor tutkunu bir isim Memet Fuat.

Etkinlik, Murat Gülsoy’un açılış konuşması ile başlayacak. Belgesel gösteriminin ardından ilk panelde Yalçın Armağan, Sevengül Sönmez ve Semih Gümüş, Memet Fuat’ın dergiciliğini, eleştirmenliğini ve yayıncılığını değerlendirecek. İkinci panelde ise Turgay Fişekçi, Latife Tekin ve Cevat Çapan, Memet Fuat’la anılarını, yazarın hayatlarında bıraktığı izleri paylaşacak. Kapanış konuşmasını yazarın oğlu Kenan Bengü’nün yapacağı program yine kısa bir belgesel gösterimiyle sona erecek.

​“Binlerce Satır ile Çağını Görebilen Yazar: Memet Fuat”, 19 Aralık Perşembe günü, 14.30-18.30 saatleri arasında Albert Long Hall, Güney Kampüs’te gerçekleşecek. Etkinlik herkesin katılımına açık, ücretsiz ve rezervasyonsuz olacak.

PROGRAM

Açılış, 14:30
Açılış Konuşması, Murat Gülsoy
Belgesel Gösterimi (12′)

1. Oturum, 15:00-16:15
Moderatör: Murat Gülsoy
Eleştirinin M’si, Yalçın Armağan
Türkiye Yayıncılığının Dönüştürücüsü, Sevengül Sönmez
Editör ve Dergi Yayıncısı Memet Fuat, Semih Gümüş
16:15-16:30 Ara

2. Oturum, 16:30-17:45
Moderatör: Sevengül Sönmez
Belgesel Gösterimi (10′)
Memet Fuat’la 22 Yıl, Turgay Fişekçi
Hep Memet Abi, Latife Tekin
Yaşadığımız ve Sonraki Yıllar, Cevat Çapan
17:45-18:10 Ara

​Kapanış, 18:10
Kapanış Konuşması, Kenan Bengü
Belgesel Gösterimi (2′)

0
632
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage