19 ŞUBAT, PAZARTESİ, 2024

Bilsart’tan Yeni Sergi: “Aşikâr Hareketlerin Gizli Hâlleri”

Sena Başöz, Didem Erbaş, TUNCA, Merve Ünsal ve Yoğunluk’un eserlerinden oluşan, küratörlüğünü Sinan Eren Erk’in üstlendiği “Aşikâr Hareketlerin Gizli Hâlleri” başlıklı sergi, 22 Şubat-4 Mayıs tarihleri arasında Bilsart’ta sanatseverle buluşacak.

“Aşikâr Hareketlerin Gizli Hâlleri” başlıklı sergi, hareket kavramının hayatımızdaki farklı ortaya çıkma biçimlerini incelerken, hareketin akışkan doğasında gizlenmiş ve ilk refleksle yapılan tanımlamanın ötesine geçen fiziksel, düşünsel ya da duygusal anlamları düşündüren bir perspektif sunmayı amaçlıyor. Sergi, beş sanatçının eserleri aracılığıyla, gündelik yaşamın basit eylemlerinin bile zaman içinde nasıl değiştiğini, neleri ima ettiğini ve yaşamlarımızda bıraktığı duygusal izleri keşfetmeye davet ediyor. Hareketin içine gizlenen toplumsal ve politik okumaları, eserler arasındaki ilişkiler üzerinden tartışmaya açan sergi; Sena Başöz, TUNCA, Yoğunluk, Didem Erbaş ve Merve Ünsal’ın eserlerinden oluşan küratöryel bir seçkiyi sergi mekânına taşıyor. Sergi, günlük yaşamın sıradan eylemlerinden, geçmiş ve geleceğin derinliklerine uzanan geniş bir perspektifte, sanatçıların farklı zamanlardan ya da yerlerden birbirlerine verdikleri referanslarla şekillenen anlam örgüsünün derinlerinde, uyanmayı bekleyen farklı yönlerini sorgulamayı amaçlıyor.

Hareket, ona kimi zaman atfedilenin ötesinde bir şiirsellik taşır. Her hareket -bu ister kıtaların yerinden kaymasıyla ister tarihi bir lise binası önünde her hafta sonu kayıplarını arayan ve anan annelerin sesinde hayat bulsun- içinde hep uyku hâlinde uyanmayı bekleyen, duman gibi hafif, uçucu ama yoğun başka olasılıkları barındırır. Apaçık ortada olduğunu sandığımız hareketin içinde saklı anlamlar onun paradoksal karakterini tamamlar ve tanımların netleşmediği, sınırların katılaşmadığı bir anlamı ifade eder. Hareket ancak böyle bir bakışta gerçek kimliğini bulur; dondurulmuş, sabitlenmiş, yerleşik algıların, kültürel kodlarla şekillenen ön yargıların kabuğundan sızar ve doğal durumuna, akışkanlığa kavuşur.
Sergi metninden alıntıdır.

Künye:
1. Yoğunluk, Bünyad-ı Zemin (2020) video, 2'30''
2. TUNCA, Latif Maharet (2021) tek kanallı video, ses ile, 4'38''
3. Merve Ünsal, / ya da ufuk çizgisi sadece bir çatlak mı? (2021) video, 0'35''
4. Sena Başöz, Kutu (2020) tek kanallı video, 4'31''
5. Didem Erbaş, Karanlıkta Parlayan (2021) video, 0'51''

0
1300
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage