10 HAZİRAN, PAZARTESİ, 2024

Bilime Meraklı Okurlar İçin “Bir Atomun Yaşamı”

Bilim felsefecisi Luca Sciortino’nun evrenin oluşumunu ve 14 milyar yıllık tarihini anlattığı kitabı Bir Atomun Yaşamı: Çocuklar İçin Evrenin Tarihi, Aydagül Ferullo’nun çevirisiyle Dinozor Genç’in çevirisiyle yayımlandı.

Noémie Risch-Vannier’in resimlediği Bir Atomun Yaşamı, sıra dışı bir karakterin, bir hidrojen atomu olan Küçük Pio’nun serüvenleri üzerinden yeryüzündeki yaşamın nasıl başladığını, atomların birbiriyle ilişki kurarak dünyadaki canlılığı nasıl oluşturduğunu ve çok daha fazlasını anlatıyor.

“Bu, tarihin de tarihidir: Maddesiz ve hiçbir yaşam belirtisi olmayan soğuk ve sonsuz bir uzay boşluğundan günümüzdeki galaksilere, milyarlarca yıldız ve gezegene kadar uzanır. Yeryüzündeki yaşamın nasıl başladığı bakış açınıza göre bir tesadüf yada beklenmedik bir olay olabilir. Bir Atomun Yaşamı: Çocuklar İçin Evrenin Tarihi, işte bunun üzerine bir anlatıdır. Evrenin 14 milyar yıllık yaşamının tarihini, insani kelimelerle anlatmak çetin bir görev olurdu. Bu görev Homotürünün temsilcisine, insana mı emanet edilmeliydi? Zira insanların tarif edilemeyecek ölçüde ön yargılı ve taraflı olabildiğini tarih de doğruluyor. Öyleyse bu hikâyeyi “Ben oradaydım!” ve “Orada olacağım!” diyenin yakın şahitliğinin gücüyle, her zaman ve her koşulda fizik kurallarına uyan ,duygularının esiri olmayan tarafsız bir atomun anlatması daha iyi olacaktır.

Bir hidrojen atomu olan Küçük Pio, bunu başardı: Kâh duygulanarak kâh heyecanlanarak Büyük Patlamanın kaotik, sıcak ve yoğun ilk dakikalarından diğer atomlarla kurduğu bağlara kadar hayatının en önemli anlarını bu sayfalarda anlatıyor. Eğlenirken öğrenmek isteyen meraklı çocuklar ve çocuklarıyla keşfederken heyecanlanmak isteyen yetişkinler için tamamen sıra dışı bir karakterin otobiyografisi.”

0
304
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage