06 ŞUBAT, SALI, 2024

BGST Tiyatro’nun Yeni Oyunu “Kara Kutu”

BGST Tiyatro’nun toplumsal ve bireysel hafızaya odaklanan yeni oyunu Kara Kutu, 11 Şubat Pazar akşamı saat 20.30’da Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Tiyatro Salonu’nda prömiyerini yapacak.

BGST Tiyatro’nun bir çekirdek ailenin hikâyesi üzerinden Türkiye’nin yakın dönemine mercek tutan yeni oyunu Kara Kutu, prömiyerini yaptıktan sonra sezon boyunca sahnelenmeye devam edecek. Tek perdelik oyun, inşaat ortasında, hayatını bir senedir müştemilatta sürdüren bir ailenin, baba yadigârı arsadan geçici bir süreliğine ayrılacağı günde başlıyor. Bu ayrılık, merhum babanın çocuklarına bıraktığı sır nedeniyle bir mühlet gecikiyor. Üç kardeşin ve gençliğini onlarla geçirmiş bir kuzenin hikâyeleri etrafında örülen oyun, Türkiye’nin bize çok da uzak olmayan bir dönemine unutma ve hatırlama ikileminden odaklanıyor.

Kolektif oyunlaştırma pratiğiyle hazırlanan Kara Kutu; doğaçlama, metin yazımı ve reji faaliyetinin eş zamanlı olarak merkezde olduğu bir yapı ile şekilleniyor. Grubun daha önce gerçekleştirdiği sahnede doğaçlama pratiği ve dijital tiyatro çalışmalarına dayanan oyunun oluşumu, deneysel bir araştırma sürecini barındırıyor. Bu çalışmaların sonucu olarak video kullanımı da metnin ve tiyatro sahnesinin bir bileşeni olarak oyunda yer alıyor.

Kara Kutu oyunu 11, 13 ve 15 Şubat’ta Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Tiyatro Salonu’nda sahnelenecek. Oyunun biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Künye:
Hikâye: Kolektif
Metin: Günkut Güven, Maral Çankaya, Mehmet Can Engül
Metin Danışmanı: Sevilay Saral
Reji: İlker Ergün, Mehmet Can Engül
Reji Danışmanı: Cüneyt Yalaz
Oyuncular: Büşra Karpuz, Günkut Güven, İlker Ergün, Maral Çankaya
Proje Tasarımı: Beril Sarıaltun, Büşra Karpuz, İlker Ergün, Mehmet Can Engül
Müzik & Ses Tasarımı: Beril Sarıaltun
Afiş Tasarımı: Damla Pinçe
Dekor: Büşra Karpuz, Maral Çankaya, Mehmet Can Engül
Kostüm: Büşra Karpuz
Işık Tasarımı: Günkut Güven, İlker Ergün
Görüntü Tasarımı ve Kurgu: Aysu Yumuşak, Emre Aymelek, İrem Uyum
Işık Uygulama: Seril Aksoy
​Efekt ve Görüntü Uygulama: Fatih Candemir, Zeynep Nur Demirağ

0
639
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage