23 EKİM, CUMA, 2020

Behiç Ak'tan “Altı Kırk Dört Dalgası”

Çocuk edebiyatımızın önemli kalemlerinden, Türkiye'nin 2021 ALMA (Astrid Lindgren Anma Ödülü) adayı olan Behiç Ak’ın hem yazıp hem de resimlediği hayal gücünün sınırlarında dolanan yeni romanı Altı Kırk Dört Dalgası, Günışığı Kitaplığı’ndan çıktı.

Ak, bu kitabında bir yazarın düşünsel dünyasını, hayal gücünü, çevresiyle kurduğu ilişkiyi sıra dışı bir kurguda harmanladı. Odasından mahallesine, kentten köye, köyden orman yaşamına uzanan "yazarın yolculuğu"na, birbirinden özgün karakterler ve eşsiz hikâyeler eşlik ediyor. "Çocukların da entelektüel bir dünyaları var," diyen usta yazar, bu kez yaşamın anlamını duyumsatan yaratıcı bir yazma serüveni sunuyor.

“Bir yazar karakterlerini nasıl oluşturur, olayları nasıl kurgular? Yazmaya odaklanamayan yazarımız, bunları sorgularken, baş kahramanı kapıya dayanınca kendini öyküsünün içinde bulur. Tanıdığı ilginç insanlar, sıradışı karakterler olarak öyküsünde yaşamaktadır: Matematikçi Mecnun Bey, hayali köpeğini arayan Doğan, gezici kütüphanesiyle Nigar Hanım, annesini özleyen Şehrazat, horoz Muzaffer Bey, altı kırk dörtteki o dalga ve daha nicesi... Yazmak üzere masasına oturduğu gün, güçlü bir horoz sesi duyan yazarımızı kahramanları kadar, olayların akışı da şaşırtacaktır…”

0
2158
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage