04 AĞUSTOS, PERŞEMBE, 2022

Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin Açılış Filmi Belli Oldu

Bu yıl Seyir Derneği tarafından ilk kez düzenlenecek Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin açılış filmi, 2022 Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Park Chan-Wook imzalı Ayrılma Kararı (Decision to Leave) olacak.

Direktörlüğünü Azize Tan’ın, program danışmanlığını Fatih Özgüven’in üstlendiği Ayvalık Uluslararası Film Festivali, 16 - 21 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Açılış filmi Ayrılma Kararı (Decision to Leave), 16 Eylül akşamı Ayvalık Büyük Park Amfitiyatro’da açılış töreninin ardından gösterilecek.

Ayvalık’ta bu yıl kurulan Seyir Derneği, Ayvalık’ı başta sinema olmak üzere farklı sanat dalları için bir merkez hâline getirme amacıyla yıl boyunca farklı projeler üretmeyi ve Ayvalık dışında da kültür sanat etkinlikleri düzenlemeyi planlıyor. Ayrıca 16 - 21 Eylül tarihlerinde Ayvalık’ta düzenlenecek festivalin ardından 24 ve 25 Eylül tarihleri arasında festival programından özel bir seçki, Diyarbakır’da sinemaseverlerle buluşacak.

Yarışma içermeyen Ayvalık Uluslararası Film Festivali programı kapsamında filmlerle ilişkili söyleşiler, güncel meselelere dair paneller, çocuklar için düzenlenecek atölyeler ve film gösterimleri gerçekleştirilecek. Festivalde ayrıca, Türkiye’nin farklı üniversitelerinden gelecek öğrencilerle düzenlenecek Genç Sinema programıyla genç sinemacılara sinema profesyonelleri ile buluşma fırsatı yaratılacak, aynı zamanda öğrenciler festival organizasyonunda görev alacak.

Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin açılış filmi olan yakın dönem Güney Kore sinemasının usta yönetmeni Park Chan-Wook’un son filmi Ayrılma Kararı (Decision to Leave) araştırdığı cinayetin şüphelisi kadına âşık olan ve soruşturma ile duyguları arasında sıkışıp kalan bir dedektifin hikâyesini anlatıyor.

Shoplifters, Like Father Like Son, After Life filmleriyle tanıdığımız Kore-Eda Hirokazu’nun bebeklerine bakamayacak durumda olan ebeveynlerin kimliklerini gizleyerek bebeklerini Bebek Kutusu olarak adlandırılan kutulara bırakmalarını konu aldığı filmi Bebek Servisi (Broker) festival kapsamında izleyiciyle buluşacak. Cannes Film Festivali’nde Ekümenik Jüri Ödülü’nü alan film, başrolünde yer alan Oscar ödüllü Parasite filminin yıldızı Song Kang-Ho’ya En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandırdı.

Mia Hansen-Løve’ın küçük kızıyla yaşayan ve hasta babası için uygun bir bakımevi arayan genç bir kadına odaklandığı, Cannes Film Festivali’nde Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde yarışan filmi Güzel Bir Sabah (One Fine Morning) ve Cannes Film Festivali Jüri Özel Ödülü kazanan, Baltazar adlı bir eşeğin bir Polonya sirkinde başlayan ve bir İtalyan mezbahasında biten hikâyesini konu alan, Jerzy Skolimowski imzalı EO filmi de festival seçkisinde yer alıyor.

Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü kazanan Claire Denis’nin, Denis Johnson’ın aynı adlı romanından uyarladığı The Stars at Noon filmi de festivalde gösterilecek fimler arasında bulunuyor. Film, 1984 yılında Nikaragua’da gizemli bir iş insanı ve inatçı bir gazeteci arasında tansiyonu yüksek bir ortamda gelişen romantik ilişkiyi anlatıyor.

Festivalde gösterilecek Jean-Pierre Dardenne ve Luc Dardenne imzalı film Tori And Lokita ülkelerinden birlikte kaçmış, aralarında kan bağı olmamasına rağmen Avrupa’da oturma izni alabilmek için kardeş olduklarını kanıtlamaları gereken Tori ve Lokita isimli iki çocuğun hayat mücadelesini anlatıyor.

Charlotte Wells’in bir kadının çocukken babasıyla Türkiye’de çıktığı bir tatili anlattığı, Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası kapsamında gösterilen ve çekimleri Muğla’da gerçekleştirilen filmi Güneş Sonrası (Aftersun), Manuela Martelli’nin 1976’da Şili’de Pinochet döneminde bir kadının kendisini, beklemediği bir mücadele içinde bulduğu filmi 1976, Screen Dergisi tarafından 2021 yılında Geleceğin Yıldızları arasında gösterilen Thomas Hardiman imzalı Medusa Delux ve bu yıl Cannes Film Festivali’nde Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde gösterilen Erige Sehiri imzalı Under the Fig Trees festival kapsamında gösterilecek filmler arasında bunuluyor. Festival programında yer alacak diğer filmler ilerleyen günlerde açıklanacak.

​Ayvalık Uluslararası Film Festivali gösterimleri Vural Sineması’nda ve Ayvalık Büyük Park Amfitiyatro’da gerçekleşecek. Festival biletleri ise 9 Eylül’de Biletix’te satışa çıkacak. Festival hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

0
705
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage