20 OCAK, PERŞEMBE, 2022

Arter Yayınları’da Yeni Yılın İlk Kitabı “Joseph Beuys”

Sanat tarihi profesörü Claudia Mesch’in kaleme aldığı, Fluxus’un öncülerinden Joseph Beuys’un hayatına, sanatına ve performanslarına odaklanan Joseph Beuys adlı kitap, Emre Ayvaz’ın çevirisiyle Arter Yayınları’nın ilk e-kitabı olacak yayımlandı.

Özgün araştırmaların hayata geçirilmesine ve sanat tarihi yazımına katkıda bulunmayı hedefleyen Arter Yayınları, çağdaş sanatın dünyanın farklı yerlerinde ortaya konan çeşitli ifade biçimlerini bir araya getiriyor. Bu kitap, “happening” ve performans pratikleriyle Fluxus’un öncülerinden Joseph Beuys’a (1921–1986) odaklanıyor. Mesch, sanatçının geniş kapsamlı yapıtındaki iki ana hattı ele alıyor: İlki, parçalayıcı bir travma tecrübesinin sanatı ve hayatı üzerindeki etkisi, ikincisi de sanat kavramının üstlenebileceği rolleri sürekli olarak genişletmesi. Beuys’un çok yönlü sanat anlayışını araştıran ve onun bilim, politika ve maneviyat alanları arasında gezinen pratiğini takip eden bu kitap, sanatçının yaşamına ilişkin diğer birçok anlatının aksine, kişisel mit yaratımına ve sanatı geçmişle tekrar bağlantı kurma becerisini içeren bir faaliyet alanı olarak kavramaya önem atfediyor.

Joseph Beuys adlı çalışma Arter’in 67. yayını olarak Joseph Beuys’un hayatını ve yapıtını kat eden bir monografiyi arter.org.tr/yayinlar adresi üzerinden ücretsiz erişime açan bir e-kitap olma özelliği taşıyor.

0
1306
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage