18 MAYIS, ÇARŞAMBA, 2022

“Armut Bahçesi”nin Ötesinde Yeni Bir Hayat

Nana Ekvtimishvili’nin acımasız yetişkin dünyasında seslerini bulmaya çalışan gençlerin hikâyesini anlattığı romanı Armut Bahçesi, Serkan Göktaş’ın çevirisiyle Profil Kitap’tan çıktı.

Ekvtimishvili’nin 2021 Uluslararası Booker Ödülü uzun listesinde yer alan bu romanının başrolünde Lela yer alıyor. Lela’nın sürekli düşündüğü iki şey var: Tarih öğretmeninin ölmesi gerekiyordu ve sonra da armut bahçesinin ötesinde yeni bir hayata başlamalıydı.

​Sovyet sonrası Gürcistan’da, Tiflis’in kenar mahallerinden birinde, yatılı bir okul vardı. Zihinsel Engelli Çocuklar Okulu ya da yerli halkın deyimiyle Gerzekler Okulu. Aileleri tarafından buraya bırakılan çocuklar, şiddet, cinsel istismar ve ihmalle dolu bir öğrencilik hayatı sürmekteydi. On sekiz yaşına gelmiş bulunan Lela, okuldan ayrılacak kadar büyümüştü ama gidecek bir yeri olmadığından okulda kalıyordu ve hem kendi kaçışına hem de okuldaki küçük çocuklardan biri olan İrakli’nin geleceğine dair planlar yapıyordu. Amerikalı bir çift okuldaki çocuklardan birini evlat edinmeye karar verince, Lela da İrakli’nin bu fırsatı yakalayabilmesi için elinden ne geliyorsa yapmaya, canını dişine takmaya karar vermişti.

0
554
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage