08 EYLÜL, ÇARŞAMBA, 2021

Arka Oda Toplantıları’nın Yeni Konuğu Tarihçi Ümit Kurt

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün Arka Oda Toplantıları’na bu ay tarihçi Ümit Kurt’u konuk oluyor. 13 Eylül’de gerçekleşecek konuşmada 100 yıl önce Adapazarı’nda yaşanan bir pogrom girişiminin merkez-taşra ilişkisi üzerinden ele alınacak.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün İstanbul çalışmalarına farklı bir boyut kazandırmak amacıyla düzenlediği Arka Oda Toplantıları’nın bu bölümünde Ümit Kurt, İstanbul’daki siyasi atmosferin taşrada yaşanan bir pogrom girişimine nasıl etki ettiğine odaklanacak.

25 Şubat 1911 günü Adapazarı’nda ikamet eden üç Ermeni ve iki Rum erkek, hayatını fahişelik yaparak kazanan Boşnak bir Müslüman kadınla bir Ermeni’ye ait hamamda “toplu zina” yaparken yakalanır. Faillerin hâkim karşısına çıkarılarak mahkûm edilmelerini isteyen kaymakam Sırrı Bey, 1909 Adana Katliamı’nın da etkisiyle olaya siyasi bir içerik kazandırmaya çalışır. “Yirminci Yüzyıl Başlarında Osmanlı Toplumunda Bir Pogrom Girişimi: Adapazarı Adana Olmasın!” başlıklı konuşmada Ümit Kurt, Adapazarı’nda gerçekleşen fuhuş olayı ve sonrasında yaşanan gelişmeler ışığında devlet ve toplum arasındaki ilişkileri yerel ve mikro ölçekte ele alacak. Kurt konuşmasında İstanbul’daki siyasi atmosferin taşrayı nasıl etkilediğini ve merkezi yönetimin bu olaya nasıl tepki verdiğini mercek altına alacak. Ayrıca konuşmada bu gelişmelerin dönemin İstanbul siyasetine ve siyasi aktörlerine yansımaları da işlenecek.

Yerel tarih, modern Türk milliyetçiliği, kolektif şiddet ve soykırım konularında araştırmalar yürüten Ümit Kurt’un katılımıyla gerçekleşecek çevrim içi konuşmayı 13 Eylül Pazartesi günü saat 18.00’de Zoom uygulaması üzerinden ücretsiz olarak izleyebilirsiniz. Etkinlik hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

​Künye: Adapazarı Ermeni mahallesi (1911), Orlando Carlo Calumeno Koleksiyon ve Arşivi

0
430
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage