23 EKİM, CUMA, 2020

Antik Dönemde Bir Gün Geçirmiş Gibi: “Gündelik Yaşamın Arkeolojisi”

Rezan Has Müzesi, "Gündelik Yaşamın Arkeolojisi" sergisi ile sanatseverlerle buluşuyor. Sergi, ziyaretçilerini gündelik yaşamın M.Ö 6.500-M. S 1.300 yıllarını kapsayan 9 bin yıllık geçmişine kapı aralamaya davet ediyor.

Anadolu’yu oluşturan ve kültürümüzde, geleneğimizde iz bırakan, bizi biz yapan uygarlıkların sıradan günlerine de kapı aralayan “Gündelik Yaşamın Arkeolojisi” sergisi yaklaşık 400 esere ev sahipliği yapıyor. Rezan Has Müzesi Direktörü Ahu Has’ın düzenlemesiyle bir araya getirilen yaklaşık 400 eserin yer aldığı sergi, ziyaretçileri 9 bin yıllık bir serüvene götüren, günlük hayatın parçalarını bir araya getirerek “antik dönemde bir gün geçirmiş gibi” hissettirmeyi amaçlıyor.

Rezan Has Müzesi Koordinatörü Zeynep Çulha 9 bin yıllık tarihi yansıtan bir sergiye ev sahipliği yaptıklarını belirterek, “Neolitik dönemden Selçukluya dek uzanan “Toprağın Mirası” sergisinin devamı niteliğinde olan “Gündelik Yaşamın Arkeolojisi” sergisi, “Kayıp Dillerin Fısıldadıkları” sergisine de göz kırparak, gündelik hayatımızı şekillendiren nesneler aracılığıyla tarih boyunca gelişen ve değişen Anadolu kültüründen izler barındırıyor. Ziyaretçilerimiz Anadolu uygarlıklarının yemek pişirilen, su, şarap, zeytinyağı konulan, içinden yemek yenilip, içeceklerin servis edildiği kaplara, mezarlara armağan olarak bırakılan eşyalara ve tanrılara sunulan adaklara değin, gündelik yaşamını çok geniş bir yelpazede inceleyebilir” sözleriyle sergiyi ifade ediyor.

21 Ekim’de Rezan Has Müzesi Koordinatörü Zeynep Çulha’nın ev sahipliğinde ziyaretçisiyle buluşan “Gündelik Yaşamın Arkeolojisi” sergisi, 31 Mayıs 2021 tarihine dek Rezan Has Müzesi'nde ziyaret edilebilecek.

0
2274
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage