21 KASIM, SALI, 2023

Annie Ernaux’dan Açık Sözlü Bir Metin: “Kızın Hikâyesi”

Annie Ernaux’nun hayatı boyunca yazmayı düşündüğü kitap olarak tanımladığı, bugünün Ernaux’suyla 1958’deki genç kızı buluşturan Kızın Hikâyesi, Siren İdemen’in çevirisiyle Can Yayınları’ndan çıktı.

1958 yazı. On sekiz yaşındaki Annie Duchesne, küçük bir kafe-bakkal işleten ve varoluşlarıyla kendisini utandıran ailesinin yanından bir yaz kampında eğitmen olarak çalışmak üzere ayrılır. İlk kez yalnız ve özgürdür. Sofistike Fransız gençleri arasında onlar gibi olmaya, onlar gibi hissetmeye can atan bir genç kızdır. Çok geçmeden kamptaki baş eğitmenle geçirdiği ilk gecenin ardından iradesini onunkine teslim edecek ve kendini bir başkasının iradesi ve arzusu karşısında ezilmiş bulacaktır.

“Nasıl ki son bir sevgili, son bir bahar varsa son bir kitap da mutlaka olacaktır fakat bunun hangisi olduğunu anlayacak hiçbir işaret yok. Başından beri “58’deki kız” adını koyduğum o kız hakkında bir şey yazamadan ölebileceğim düşüncesi zihnimi kemiriyor. Bir gün, onu hatırlayacak hiç kimse kalmayacak. Bir başkasının değil, o kızın yaşadığı şey açıklanmadan kalacak, bir hiç uğruna yaşanmış olacak.”

0
453
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage