09 EKİM, CUMA, 2020

Amin Maalouf’tan Yeni Ödül ve Yeni Roman Haberi

Lübnan asıllı Fransız yazar Amin Maalouf’un ülkemizde Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Uygarlıkların Batışı adlı kitabı İtalyanca baskısıyla İtalya’da Tiziano Terzani 2020 Uluslararası Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. Bununla beraber Maalouf’un 2012 yılından beri yazdığı Nos frères inattendus (Beklenmedik Kardeşlerimiz) de 2021’in ilk aylarında dilimizde yayımlanacak.

Ödülünü İtalya’nın Udine kentinde alan Amin Maalouf, ödülle ilgili yaptığı bir konuşmada "Şu aşamada her şeyden önce yapılması gereken şey, varolan sorunların bilincine varmak, sorunlarla yüzleşmek gerekliliğinin, sorunun vehametinin ve çözüm bulmanın aciliyetinin bilincine varmak" dedi.

Maalouf’un2012 yılında yayımladığı Doğu'dan Uzakta’dan sonra kaleme aldığı ilk roman olan Nos frères inattendus (Beklenmedik Kardeşlerimiz)’da, bu defa deneme kitaplarında sık sık konu edindiği insanlığın sonu ve çevresel felaketler gibi konuları ele alacak. Kitap, Fransa’da geçtiğimiz Eylül ayında çıktı dilimizde 2021’in ilk aylarında Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanacak.

Nos frères inattendus (Beklenmedik Kardeşlerimiz)’un konusu: Ressam Alec, pek fazla sakini olmayan, Atlas Okyanusu kıyısındaki Antioche adasında babasından kalma bir eve yerleşir.  Burada tek tanıdığı kişi ise gizemli komşusu, edebiyatçı Ève'dir. Alec bu dingin ve sakin yaşama alışmaya çalışırken, bir felaket senaryosunu andıran ve daha büyük bir yıkımın habercisi olan tuhaf olaylar yaşanır. Tüm iletişim araçlarının devredışı kaldığı bu dönemde Alec, yaşanılanların ne olduğunu anlamaya çalışırken, içinde bulunduğu durumu da sorgulamaya başlar.

0
1990
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage