01 TEMMUZ, CUMA, 2022

Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu 12. Dönem Başvuruları Başladı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Köprüde Buluşmalar ile Medienboard Berlin-Brandenburg ve Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonları iş birliğinde oluşturulan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu için başvurular başladı.

Geliştirme aşamasındaki projelere destek veren fonun son başvuru tarihi 5 Eylül Pazartesi olarak belirlendi. Fon tarafından desteklenen 62 film arasında dünya prömiyerlerini Berlinale Ana Yarışma’da yapan Kız Kardeşler (Emin Alper); Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda yapan Albüm (Mehmetcan Mertoğlu); Berlinale Panorama’da yapan Ansızın (Aslı Özge); Forum’da yapan Nefesim Kesilene Kadar (Emine Emel Balcı); Generation’da yapan Mavi Bisiklet (Ümit Köreken) ile Sesime Gel (Hüseyin Karabey) ve Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer) ile Kardeşler (Ömür Atay) yer alıyor. Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu’ndan yararlanan filmler arasında ayrıca dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Talinn Black Nights Film Festivali’nde yapan ve Büyük Ödül’ü kazanan Bir Nefes Daha (Nisan Dağ) ile dünya prömiyerini 2021 Visions du Reel’de yaparak Jüri Özel Ödülü’nü alan Yaramaz Çocuklar (Ahmet Necdet Çupur) bulunuyor.

Desteklenen projeler arasında Zuhal (Nazlı Elif Durlu), Ela ile Hilmi ve Ali (Ziya Demirel) ve Kar ve Ayı (Selcen Ergun) da yer alıyor. Geçtiğimiz yıl destek alan projelerden Bir Seri Katil Hakkında Yazmaya Karar Veren Yazarın Sığ Hikayesi (Tolga Karaçelik) ve İki Gözlüler (Ziya Demirel) henüz geliştirme aşamasında. Bugüne kadar bu fon tarafından Türkiye-Almanya ortak yapımı filmlere toplam 966,500 avro destek sağlandı.

​Çekimine henüz başlanmamış uzun metraj Almanya-Türkiye ortak yapımlar, 5 Eylül Pazartesi gününe kadar fona başvuru yapabilir. Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

0
756
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage