15 EYLÜL, ÇARŞAMBA, 2021

Ali Bilge Akkaya’nın “Dört veya Kaotik Kentlerin Çözülmüş Sessizliği” Sergisi x-ist’te

x-ist Ali Bilge Akkaya’nın “Dört veya Kaotik Kentlerin Çözülmüş Sessizliği” başlıklı kişisel sergisine 21 Eylül - 30 Ekim tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Ali Bilge Akkaya’nın galeride gerçekleşecek dördüncü kişisel sergisi “Dört veya Kaotik Kentlerin Çözülmüş Sessizliği”nde yer alan eseler birbirinden beslenerek bütüncül bir yaklaşım sunuyor. Kent ve geometri arasındaki yakın ilişkiyi güçlü estetik görüsü ve deneysel yaklaşımıyla yorumlayan sanatçı, temel malzemesi mimariyi, kendi pratiğinin içindeki sınırlarının ötesine taşıyor. Akkaya çevresindeki fiziksel dünyayı zamandan ve mekândan bağımsızlaştırıp, kendini ifade etmek adına pratiğine dahil ettiği farklı teknikleriyle yeniden inşa ediyor.

Fotoğraf ve plastik sanatlar arasında bir diyalog yaratan Akkaya, fotoğraflarının sunduğu imajı, her biri kendine özgü çerçeve formuyla fotoğrafın dışına organik bir biçimde taşıyor. Sanatçı yeni sergisinde ilk kez yer alan otoportre ve heykel çalışmalarıyla da bir önceki serilerinden ayrışan bir döneme atıfta bulunuyor. Fotoğraflarında mekân ve insan ilişkisindeki karşılaşmaları ele alan sanatçı, deneysel müdahalelerde bulunduğu fotoğraflar, video ve heykel gibi farklı araçlarla kendi sanat pratiğine dair dönüşümü anlatıyor.

​Ali Bilge Akkaya’nın “Dört veya Kaotik Kentlerin Çözülmüş Sessizliği” başlıklı kişisel sergisini 21 Eylül - 30 Ekim tarihleri arasında x-ist’in Karaköy Juma’da yer alan galeri mekânında ziyaret edebilirsiniz.

0
213
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage