06 ARALIK, ÇARŞAMBA, 2023

Alaca Heyheyler Kolektifi’nin “Kadınlar Atlası” Sergisi Depo’da

Depo, Alaca Heyheyler Kolektifi’nin “Kadınlar Atlası” başlıklı ikinci sergisini 8 Aralık 2023-3 Şubat 2024 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturacak.

Alaca Heyheyler Kolektifi’nin ikinci kitabına odaklanan “Kadınlar Atlası” sergisi izleyiciyi kız çocukluğundan yetişkinliğe, sosyal hayatta, işte, aile hayatında, ilişkilerde kadınlık deneyimine bakmaya davet ediyor. Alaca Heyheyler, ikinci kitaplarının hazırlığı kapsamında bir yıl boyunca Bursa ve İstanbul’da kadınlarla atölyeler gerçekleştirdi. Bu buluşmalardan edindikleri deneyimlerle, “Kız Çocukluğumuz”, “Ergenlik”, “Cinsellik”, “Beden Zihin ve Ruh Bütünlüğü”, “Duygusal İlişkiler ve Bağlar”, “Kızkardeşlik”, “Evde, İşte, Sokakta Kız Başına” başlıklarıyla yedi bölüme ayrılan bir dizi soru hazırladı ve bunlara çevrim içi araçlarla cevap topladı. Alaca Heyheyler’in “Kadınlar Atlası” adlı ikinci sergisi, bu soruları cevaplayan kadınların paylaşımları ve deneyimlerinden ilham alıyor. Farklı yerlerden, yaşlardan, yaklaşımlardan kadınların deneyimlerini görünür kılmayı ve bir araya getirmeyi hedefleyen sergi, çeşitli atölyeler, konuşmalar, buluşmalar ve gösterimlere de ev sahipliği yaparak, Depo’nun giriş katını yaşayan ve üreten bir atölyeye dönüştürecek.

Alaca Heyheyler, Mart 2024’te SAHA Sürdürülebilirlik Fonu desteğiyle yayımlanacak Kadınlar Atlası adlı kitaplarında cevaplarının yer almasını isteyen tüm kadınları bu formdaki soruları cevaplamaya davet ediyor. Arzu Yayıntaş, Güneş Terkol ve Sevil Tunaboylu’dan oluşan, esnek ve bağımsız, düşünsel olarak bir arada olan ve aralıklarla ürettiği düşünceleri fiziksel projelere dönüştürürken, birbirinin kadınlık ve sanatsal dönüşümünü de destekleyen bir sanatçı grubu olan Alaca Heyheyler, ilk kez 2017’de farklı yaş ve meslekten 104 kadınla, kendi doğum hikâyelerinden başlayıp, ilk regl, PMS, kürtaj, düşük, doğum, annelik ve menopoz gibi kadınlık döngülerine dair deneyimleri üzerine yaptığı söyleşilerden oluşan Alaca Heyheyler adlı bir kitap yayımladı.

​Künye: Glayds Ingle, Havada Tekerlek Değişimi / Mid-Air Wheel Change, 1926, ekran görüntüsü

0
1234
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage