Advertisement
25 KASIM, CUMARTESİ, 2023

“Açık Yapıt” Sergilemesi 10 Aralık Tarihine Kadar Uzatıldı

Melek Zeynep Bulut’un performatif, deneysel bir mekân kurgusu olan eseri Açık Yapıt, 10 Aralık tarihine kadar AKM’de sanatseverlerle buluşuyor.

Cumhuriyet’in 100. yıl kutlamaları kapsamında 29 Ekim’de, AKM’de sanatseverlerle buluştu. Türkiye’de ilk kez gösterime giren Açık Yapıt, Haziran 2023’te London Design Biennale’de tarihi Somerset House’un avlusunda sergilenmesinin ardından 47 ülke ve 22 üniversite arasından seçilerek Public Award’ı kazandı.

Tüm anıt ve temsillerine nazik bir soru işareti olan bu kent yerleştirmesi, sergi boyunca bir manifesto olarak değerlendirildi ve bu sergilemenin hemen ardından London Design Festival 20. Yıl Özel Seçkisi’ne davet edildi. Tarihi Thames Nehri üzerinde, Londra siluetinde bu kez “asılı bir anıt” olarak sergilenen eserin kürasyonu “yer, aidiyet temaları üzerine bir düşünce” olarak belirlendi. Bu sergileme ile de Mayor of London, Victoria&Albert Müzesi gibi değerli oluşumların jüriliğinde hazırlanan Son 20 Yılın En Etkili İşleri’nin listelendiği The Red Book | Kırmızı Kitap’ta yer alan 30 eserden biri oldu.

Aidiyet ve kent vurgusunu temel alarak “dünya dediğimiz bu katılığa” özel kürasyonu ile iki bakışlı bir sergi, şehrin ortasında yerine yerleşmeyen, dünyaya aidiyetimizi sorgulayan, yer yer sıkışık, yer yer eğreti bir teatral anıt olarak ziyaretçilerle buluşan Açık Yapıt, tanımların anlamını yitirdiği, sınırların bulanıklaştığı günümüzde teatral bir anıt, tüm zamanlara bir soru işareti olarak sembolleşiyor. Eserin ötesinde bir manifesto niteliği taşıdığı çeşitli sanat otoritelerince vurgulanan Açık Yapıt’ın tasarımcısı Bulut, bu yıl aynı zamanda Royal Academy of Arts’ın yaratıcı kurul üyeleri arasında yer alıyor.

Açık Yapıt, HalkBank ana sponsorluğunda, Türk Hava Yolları taşıma sponsorluğunda ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı resmi desteği ile sergileniyor.

Künye:
1-2. Fotoğraf: Mehmed Arda
3. Fotoğraf: Erdem Dilbaz

0
545
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage