13 MAYIS, PAZARTESİ, 2024

70. Sait Faik Hikâye Armağanı, Barlas Özarıkça’nın Oldu

Darüşşafaka Cemiyeti ile Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle, Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen Sait Faik Hikâye Armağanı, Barlas Özarıkça’nın Hay adlı kitabına verildi.

Bu yıl 70’inci kez armağan edilen ödülün seçici kurulu Doğan Hızlan’ın başkanlığında Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Beşir Özmen (Darüşşafaka Cemiyeti Temsilcisi), Metin Celal ve Jale Özata Dirlikyapan’dan oluştu. Kurul; gerçeklik ile düş arasında güçlü ve inandırıcı bağlar kuran, edebiyatın özünde saklı büyüyü ortaya koyarken zaman ve mekânı aşmaya çağıran, içten anlatımı ve rahat söyleyişiyle dikkati çeken öyküleriyle Barlas Özarıkça’nın Metinlerarası Kitap etiketiyle yayımlanan Hay adlı kitabına vermeyi kararlaştırdı.

Barlas Özarıkça; 1948’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Gazetecilik Yüksekokulu’ndan mezun oldu, Hamburg Üniversitesi Felsefe Bölümü’ne misafir öğrenci olarak gitti. 1972’de Türkiye’ye dönüşünün ardından çeşitli işlerde çalıştı. Hekimoğlu Ali Paşa Kütüphanesi’nde beş yıl yöneticilik yaptı. İlk romanı Ters Adam (1986) bu dönemde yayımlandı. Gazeteler ve dergiler için yazılar yazdı. Özarıkça’nın Maskeli Timsahlar Kongresi, Kaçkınlar Kahvehanesi, Gülnuş, Rüya Galerisi ve Ayna Giyinen Şişko isimli kitapları da bulunuyor.

​Sait Faik Hikâye Armağanı her yıl yazarın vefat yıl dönümü olan 11 Mayıs'ta açıklanıyor. Geçtiğimiz yılın kazananı da Anatomi Dersi adlı kitabıyla Ayşegül Devecioğlu olmuştu.

0
506
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage