06 OCAK, ÇARŞAMBA, 2021

7. Çanakkale Bienali Çevrim İçi Sergiler ve Projelerle Devam Ediyor

​“Takımyıldız” başlığıyla 22 Eylül -22 Aralık 2020 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşan 7. Çanakkale Bienali, ana sergilerinin ardından, tamamı çevrim içi olan yeni sergi ve projeleriyle devam ediyor.

7. Çanakkale Bienali, küratörlüğünü CABININ (Çanakkale Bienali İnisiyatifi) ve Azra Tüzünoğlu’nun yaptığı, Troya Müzesi’nde sergilenen Agah Uğur Koleksiyonu seçkisinin de dahil olduğu farklı kurgulara sahip dört ana sergisiyle kapılarını açmıştı. 31 sanatçının eserlerini dört farklı mekânda bir araya getiren sergiler Dardanel’in ana desteğiyle, Hollanda Konsolosluğu, Goethe Enstitüsü, Fransız Kültür Merkezi, SAHA Derneği’nin katkılarıyla hayata geçirildi.

Altı aya yayılması öngörülen 7. Çanakkale Bienali programının bir parçası olan “Çağdaş Sanat Hafızası Üzerine Birlikte Düşünmek” başlıklı proje, son yıllarda iş birliklerini güçlendiren K2 Çağdaş Sanat Derneği ve Çanakkale Bienali İnisiyatifi-CABININ tarafından, Kültür için Alan desteğiyle hayata geçirildi. Aynı coğrafyayı paylaşmanın yanı sıra sivil toplum temelli katılımcı ve yatay örgütlenme modelleri, kent ölçeğinde oluşturdukları dinamizm ile de ortaklaşan Portİzmir ve Çanakkale Bienali’nin çağdaş sanat belleğini görünür kılarak sürdürülebilir bir yapıya kavuşturma yönündeki çalışmaları Kasım-Aralık aylarına yayılan proje kapsamında daha geniş bir kitleyle paylaşıma açıldı. Çevrim içi olarak düzenlenen üç ayrı panelde Portİzmir ve Çanakkale Bienali’nin kendi hafıza ve deneyiminin yanı sıra, Selanik Bienali, Sinopale, İzmir Akdeniz Akademisi, Arkas Kültür Sanat gibi farklı sivil toplum, kamu ve özel sektör modelleri ve stratejileri ele alındı.

Projenin odağında ise “Anımsama” sergileri yer alıyor: Ocak ayı sonuna kadar çevrim içi olarak gezilebilen sergiler Portİzmir ve Çanakkale Bienali kapsamında üretilen ya da sergilenen, bu kentlerden ilham alan sanat üretimlerinden bir seçki sunuyor. Portİzmir sergi ve projelerinden Ali M. Demirel, Behçet Aktaş, Hakan Kırdar, Quatuor Elementa, Ramazan Bayrakoğlu, Tomislav Brajnović, xurban_collective (zombie edition) ve Yeni Anıt ile Çanakkale Bienali’nin önceki edisyonlarından Akın Aksu, Georgios Katsagelos, Jakob Gautel, Korhan Başaran, Nikita Alexeev, Pınar Yolaçan, Reysi Kamhi ve Yeni Anıt’ın üretimlerinden oluşan, küratörlüğünü ise Ayşegül Kurtel ve Seyhan Boztepe’nin üstlendiği sergiler, süreli etkinliklerin üretim ve deneyim belleği anımsatmayı hedefliyor.

Ocak ayı boyunca yine çevrim içi olarak ziyaret edilebilecek bir diğer sergi ise, Türkiye’de alanında bir ilk olan ve 2020 yılında faaliyetlerine başlayan Troya Kazıları Sanat Ekibi’nin “Kanatlı Sözler / Katmanlar” başlıklı sergisi. Pandemi koşullarına uyarlanarak yürütülen çalışmalarda sanatçılar ve arkeologlar bir arada düşünme ve birbirinin pratikleri üzerinden tartışma imkânı buldu. SAHA Derneği desteğiyle gerçekleşen “Kanatlı Sözler / Katmanlar” sergisi, Troya Kazı Başkanı Rüstem Aslan’ın danışmanlığında hayata geçen bu altı aylık süreçten beslenen üretimleri bir araya getiriyor. Küratörlüğünü Deniz Erbaş ve Seyhan Boztepe’nin üstlendiği sergide Burak Topçakıl, Erdal Sezer, Mehmet Erim, Ülkü Sönmez, Yağmur Ebru Metin ve Yeliz Saydan’ın farklı medyumlardaki üretimleri yer alıyor.

7. Çanakkale Bienali programındaki diğer bir proje olan “Kent Ekolojisi Turları” ise İzmir ile Çanakkale’nin kültür mirasına ekoloji ve flora üzerinden bakmayı amaçlıyor. Kültür için Alan desteğiyle Tarık Gök’ün yürütücülüğünde, İsmail Erten ve Talat Ulusoy danışmanlığında gerçekleşen proje bu iki deniz ticareti kentinin anıt ağaçlarına, tarihsel derinliğini yansıtan florasına, kent dokusu içinde varlığını sürdüren ya da kent belleğinde yer edinmiş ekolojik hafızasına odaklanıyor. İzmir ve Çanakkale’den kullanıcıların çevrim içi olarak deneyimleyebileceği rotalar, sesli anlatımlar ve videolar yoluyla deneyim odaklı zengin bir içeriği paylaşmayı hedefleyen projenin web sitesi kullanıma açıldı.

​Bienal, yolculuğuna şimdi de tamamı internet ortamında deneyimlenebilen projerlerle devam ediyor. Ocak ayı boyunca “Anımsama” Sergileri, “Kanatlı Sözler/Katmanlar” Troya Kazıları Sanat Ekibi Sergisi ve Kent Ekolojisi Turları www.canakkalebienali.com’dan çevrim içi olarak ziyaret edilebiliyor.

​7. Çanakkale Bienali hakkındaki yazımızı buradan, Azra Tüzünoğlu ve Deniz Erbaş ile gerçekleştirdiğimiz söyleşimizi ise buradan okuyabilirsiniz.

0
1248
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage