01 TEMMUZ, CUMA, 2022

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Sinema ve Edebiyat Buluşması

Bu yıl 1- 8 Ekim 2022 tarihlerinde 59’uncu kez gerçekleşecek Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında “Edebiyat Uyarlaması Uzun Metraj Senaryo Yarışması” düzenlenecek.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in yaptığı açıklamada, “Edebiyat Uyarlaması Uzun Metraj Senaryo Yarışması”nın amacının edebiyatımızın nitelikli eserlerinin sinemaya uyarlanmasını teşvik ederek yapımcı ve yaratıcıların yeni filmler üretmesine maddi ve manevi katkı sunmak olduğunu belirtti. Sinema tarihimizdeki Susuz Yaz, Anayurt Oteli, Gizli Yüz, Bereketli Topraklar Üzerinde, Zübük, Adı Vasfiye, Hakkari’de Bir Mevsim, Karılar Koğuşu, Hababam Sınıfı, Yılanların Öcü, Vurun Kahpeye ve Selvi Boylum Al Yazmalım gibi birçok önemli filmin edebiyat uyarlaması olduğunu belirten Muhittin Böcek, sinemamıza güçlü senaryolar kazandıracak böyle bir yarışmanın Türkiye’de ilk kez Antalya Altın Portakal Film Festivali tarafından düzenleneceğinin altını çizdi.

Yarışmaya katılacak senaryonun, 31 Aralık 2021 tarihinden önce Türkiye’de basılmış bir eserden uyarlanmış olması ve her iki eserin sahibinin de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor. Daha önce filme çekilmiş ya da tiyatro oyunu olarak sahnelenmiş eserler yarışmaya kabul edilmeyecek.

Katılımcı kendi eserinden yola çıkıp bir senaryo yazarak yarışmaya başvurabilecek. Eğer başka bir yazarın eserinden faydalanacak ise mutlaka eserin yazarından ya da yasal temsilcilerinden yazılı bir onay alması ve bu onayı başvuru ile birlikte yollaması gerekiyor. Son başvuru tarihi 15 Ağustos 2022 olan “Altın Portakal Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması”nda En İyi Senaryo Ödülü 80.000 TL ve Jüri Özel Ödülü 40.000 TL olarak belirlendi. Eserin yazarı ile senaryo yazarı farklı kişilerse para ödülü ikisi arasında eşit olarak paylaştırılacak. Yarışmanın sonuçları, 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin 1 Ekim 2022’de gerçekleştirilecek olan açılış töreninde açıklanacak.

​Yarışmaya ve festivale dair ayrıntılı bilgi için Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

0
602
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage