11 EYLÜL, CUMA, 2020

31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Kazananları Açıklandı

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin kazananları açıklandı. Bu yıl ulusal uzun, belgesel ve kısa film kategorilerinde düzenlenen yarışmalara Türkiye genelinden yoğun bir ilgi oldu.

31. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında Ulusal Uzun Film Yarışması’nda En İyi Film Ödülü Leyla Yılmaz’ın Bilmemek filmine verilirken; En İyi Yönetmen Ödülü Topal Şükran’ın Maceraları filmiyle Onur Ünlü’ye, Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film Ödülü ise Cihan Sağlam’ın yazıp yönettiği Uzun Zaman Önce filmine verildi. Yarışmada Ayten Başer Yetimoğlu’nun İçimdeki Küller adlı filmi en iyi belgesel, Yılmaz Özdil’in yönettiği Barê Giran (Ağır Yük) da en iyi kısa film seçildi. Ankara temalı kısa ve belgesel film üretimini teşvik etmek amacıyla bu yıl ilkini verdiği VEKAM Özel Ödülü ise Yasin Semiz’in Asfaltın Altında Dereler Var! adlı belgesel filmine değer görüldü.

Türk sinemasını ve genç yönetmenleri desteklemek için yenilikçi projelere destek olmak amacıyla düzenlenen Ulusal Uzun Proje Geliştirme Desteği Yarışması’nın kazananı da Murat Uğurlu’nun Hak Edilmiş Bir Öpücük adlı projesi olmuş, çalışma 30 bin TL’lik destek görmüştü.

Ödül töreninin ardından açıklamalarda bulunan Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Başkanı İrfan Demirkol ise kapanış konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

​“Covid-19 salgını nedeniyle, sinemaların kapanması, festivallerin ertelenmesiyle ilgili olarak, hep ‘ne yapabiliriz’in yanıtını bulmaya çalıştık. Ne zaman? Nasıl? Nerede? Niçin? Tüm sorulara en sağlıklı, en güvenli, en mantıklı yanıtları bulmalıydık. Festival ekibimizle, danışmanlarımızla ve bilim insanlarıyla toplantılar yaptık. Pandemi koşullarında, en yüksek güvenli ve sağlıklı önlemleri alarak, gerçek anlamda festivalimizi yapmaya karar verdik. Gençlerin ustalarla buluştuğu, filmler üzerine tartışmaların olduğu, festival havasının korunduğu, hasretin giderildiği bir festival olsun istedik. Bilime inanmayı, sorumluluk almayı ve mücadele etmeyi seviyoruz herhalde… Festivalimizin kurucusu Mahmut Tali Öngören, “Festival yapmak çölde lale yetiştirmek gibi bir şeydir” dememiş miydi zaten. Bu zorlu süreçte bizlerle olan ve desteklerini esirgemeyen, siz sanatçı dostlarımıza, sevgili jüri üyelerimize, sinema yazarlarımıza, sinema seyircilerimize, sponsorlarımıza ve tüm festival ekibine yürekten teşekkür ederiz.”

ÖDÜLLER


ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI


En İyi Film (50.000 TL)

Bilmemek / Leyla Yılmaz

Yapımcılar: Evren Parlar, Ateş İlyas Başsoy, Chris Elsey

Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film (10.000 TL)

Uzun Zaman Önce / Cihan Sağlam

En İyi Yönetmen

Onur Ünlü / Topal Şükran’ın Maceraları

En İyi Kadın Oyuncu

Selen Uçer / Aşk, Büyü Vs.

En İyi Erkek Oyuncu

Serdar Orçin / Uzun Zaman Önce

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Senan Kara / Bilmemek

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Emir Özden / Bilmemek

Onat Kutlar En İyi Senaryo

Ümit Ünal / Aşk, Büyü Vs.

En İyi Görüntü Yönetmeni

Hakan Körezli / Şair

En İyi Sanat Yönetmeni

Emel Erden / Topal Şükran’ın Maceraları

En İyi Özgün Müzik

Uygur Yiğit / Uzun Zaman Önce

En İyi Kurgu

Maryna Er Gorbach, Aziz İmamoğlu / Omar Ve Biz

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü

Topal Şükran’ın Maceraları / Onur Ünlü


ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI


En İyi Belgesel Film (20.000 TL)

İçimdeki Küller / Ayten Başer Yetimoğlu


ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI


En İyi Kısa Film (10.000 TL)

Barê Giran (Ağır Yük) / Yılmaz Özdil


VEKAM ÖDÜLÜ

VEKAM Özel Ödülü (10.000 TL)

Asfaltın Altında Dereler Var! / Yasin Semiz


ULUSAL UZUN PROJE GELİŞTİRME DESTEĞİ YARIŞMASI

En İyi Proje (30.000 TL)

Hak Edilmiş Bir Öpücük / Murat Uğurlu

0
1601
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage