20 EKİM, ÇARŞAMBA, 2021

212 Photography Istanbul’un Female Gaze (Kadın Bakışı) Projesi Müze Gazhane’de

Fotoğrafla ilgili kültürel bir platform yaratmak üzere yola çıkan ve bu yıl dördüncü kez düzenlenen 212 Photography Istanbul kapsamında ABD Büyükelçiliği’nin katkılarıyla düzenlenen Female Gaze (Kadın Bakışı) adlı proje 7 Kasım’a kadar Müze Gazhane’de sanatseverlerle buluşuyor.

212 Photography Istanbul’un 2021 programına ek olarak hazırlanan Female Gaze (Kadın Bakışı) projesinde, dünyada ve Türkiye’de medya dünyasında kadın fotoğrafçıların ve foto muhabirlerinin sayıca az olması verisinden hareketle fotoğrafın değişen rolüne ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği çerçevesinde ortaya çıkan tartışmalara odaklanan etkinlikler gerçekleştirilecek. Program kapsamında sergi ve dört günlük fotoğraf atölyesinin yanı sıra, sektör profesyonelleriyle çevrim içi röportajlar da yer alıyor. Female Gaze (Kadın Bakışı) projesi, fotoğrafın rolünün sürekli değiştiği bir dünyada, medyada fotoğrafçılık ve foto muhabirlik alanında görülen toplumsal cinsiyet eşitsizliği kaynaklı boşluklar hakkında bir tartışma yaratmayı amaçlıyor.

Female Gaze (Kadın Bakışı) projesi çerçevesinde gerçekleştirilen fotoğraf alanında dikkat çeken ve imza bakışıyla tanınan Amerikalı fotoğrafçı ve belgesel yapımcısı Ami Vitale’nin yanı sıra, Rena Effendi ve Özge Sebzeci’nin çalışmalarından oluşan karma sergi 7 Kasım’a kadar Müze Gazhane’de izleyiciyle buluşacak. Program kapsamında serbest fotoğrafçı Rena Effendi sınırlı sayıda katılımcıyla 28 Ekim - 31 Ekim tarihleri arasında Müze Gazhane’de fotoğraf atölyesi gerçekleştirecek. Programda yer alan Binnaz Saktanber moderatörlüğünde Ebru Yıldız, Mine Kasapoğlu, Ekin Özbiçer, Özge Sebzeci ve Dilan Bozyel’in konuk olduğu 5 Kadına 5 Soru söyleşi dizisi, fotoğraf dünyasındaki erkek egemen bakış açısını moda, müzik, spor gibi farklı disiplinler üzerinden tartışmaya açıyor. 5 Kadına 5 Soru çevrim içi söyleşi serisini buradan izleyebilirsiniz. Proje hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

​212 Photography Istanbul Direktörü ve Female Gaze (Kadın Bakışı) Proje Yöneticisi Banu Tunçağ şunları söylüyor: “Amerikan Büyükelçiliği’nin değerli katkılarıyla hayata geçen bu proje, dünyayı ve kültürler arası diyaloğu foto muhabirliğe ve fotoğraf sanatına daha eşitlikçi bir bakış üzerinden deneyimleyerek bir tartışma ortaya koymayı amaçlıyor. Fotoğrafçılık ve diğer disiplinlerde ayrımcılık gören bireyleri güçlendirerek foto muhabirlik alanındaki ve medyadaki cinsiyet eşitsizliği kaynaklı boşlukların kapatılmasına katkıda bulunmak amacıyla bu projenin hayata geçmesini önemsiyorum.”

0
1131
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage