22 HAZİRAN, PAZARTESİ, 2020

2020 NDS Edebiyat Ödülü'nün Kazananı Maryam Madjidi Oldu

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi ile Notre-Dame de Sion'lular Derneği tarafından 2008 yılından beri düzenlenen NDS Edebiyat Ödülü'nün bu yılki kazananı Marx ve Oyuncak Bebek adlı romanıyla İran kökenli Fransız yazar Maryam Madjidi oldu.

Jüri Başkanı Tomris Alpay, Marx ve Oyuncak Bebek adlı romanı şöyle tanıttı: “Doğduğu topraklardan, ana dilinden, aile yakınlarından kopuş, sonra yeni bir ülkeye, değişik bir dile alışma, kök salma çabalarının arasında kalan Maryam Madjidi kendi dilini yaratmış ve günümüzde göçün evrensel ikilemini şiirsel bir üslup, zeki mizah dokunuşları ve güçlü imgeleriyle Marx ve Oyuncak Bebek eserinde incelikle anlatmıştır. Maryam Madjidi bu eseriyle 2020 yılı NDS Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştır.”

Her yıl mayıs ayında Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi himayesinde Fransız Sarayı'nda gerçekleştirilen ödül töreninin bu sene pandemi sebebiyle daha ilerideki bir tarihte yazarın katılımıyla gerçekleşilmesine karar verildi.

​Otobiyografik roman özelliği de gösteren ve 2017’de Goncourt İlk Roman Ödülü’ne de değer görülen Marx ve Oyuncak Bebek, dilimizde Profil Kitap tarafından Barış Tut’un Türkçeye çevrisiyle 2018 yılında yayımlanmıştı.

0
1374
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage