30 EKİM, ÇARŞAMBA, 2019

2019 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin Sahipleri Açıklandı

Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı’nın, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın desteğiyle düzenlediği 2019 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin sahipleri açıklandı.

Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin Doğan Hızlan’ın onursal başkanlığında toplanan seçici kurulları şiir dalında 66, roman dalında 65 eser başvurusu arasından bu yılki ödül sahiplerini belirledi.

2019 Attilâ İlhan Roman Ödülü, Abdullah Ataşçı’nın Everest Yayınları tarafından yayımlanan romanı Yara Bende ile Murat Özsan’ın Cinius Yayınları’ndan çıkan Umudun Rengi adlı romanı arasında paylaştırıldı.

Mehmet Eroğlu, Asuman Kafaoğlu Büke, Seval Şahin ve aileyi temsilen Ali Cem İlhan’in yer aldığı Attilâ İlhan Roman Ödülü Seçici Kurulu, Abdullah Ataşçı’yı “Şiirsel bir üslupla kurguyu başarılı bir şekilde bir araya getirdiği için” ödüle değer gördüğünü açıkladı. Murat Özsan, “Toplumsal kaygıları gözeterek insanı ele alış tarzı ve kurgudaki ustalıkları nedeniyle” ödüle değer bulundu.

2019 Attilâ İlhan İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nün ise Doğan Egmont Yayıncılık’tan çıkan Kalbimde Çivilerle Uyumuş Gibiyim romanıyla Anıl Can Uğuz’a verilmesine karar verildi. Bu seçim için Seciçi Kurul şu gerekçeyi açıkladı: “İlk roman olarak kendinden önceki Türk ve dünya edebiyatına atıflarda bulunan, onlarla konuşan yapısı nedeniyle bu ödüle layık görülmüştür.”

Metin Celal’in başkanlığındaki Attilâ İlhan Şiir Ödülü Seçici Kurulu’nda A. Ali Ural, Haydar Ergülen, Adnan Özer ve aileyi temsilen Kerem Alışık’ın yer aldığı şiir ödülü Seçici Kurulu, Tuğrul Keskin’in Everest Yayınları’ndan çıkan Kavil kitabını 2019 Attilâ İlhan Şiir Ödülü’ne değer gördü. Ödülün gerekçesi şu sözlerle ifade edildi: “Uzun yıllar şiire emek vermiş, ustalıklı bir anlayışla kendi şiirini oluşturmuş, özellikle halk şiiriyle kurduğu bağlar ve dünya şiirine verdiği selamlarla dikkati çektiği ‘Kavil’ ile kendi şiiri içerisinde yeni bir aşama kaydeden Tuğrul Keskin, 2019 Attilâ İlhan Şiir Ödülü’ne değer görülmüştür.”

2019 Attilâ İlhan İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nün ise Heyamola Yayınları tarafından yayımlanan Vera isimli kitabıyla Talha Kuru’ya verilmesine karar verildi. Ödül gerekçesinde Kuru’nun şiirin yapısına önem verdiği ve geleneğin dokusundan faydalandığı belirtilerek, şairin ustalarla kurduğu sıkı bağ ile dikkati çektiği vurgulandı.

​2019 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri töreni, 38. İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı etkinlikleri kapsamında, 7 Kasım 2019 Perşembe günü 15.00’te TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi, Marmara Salonu’nda düzenlenecek.

0
704
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage