21 EYLÜL, SALI, 2021

20. Yüzyıldan 99 Edebî Vinyet

Şair ve yazar Hans Magnus Enzensberger’in 20. yüzyılın kalburüstü 99 yazarını bilgiye dayanan sağlam bir tasvirle beraber öznel yorumunu da esirgemeden anlattığı kitabı Hayatta Kalma Sanatçıları - 20. Yüzyıldan 99 Edebî Vinyet, Tanıl Bora’nın çevirisiyle İletişim Yayınları’ndan çıktı.

Enzensberger, kimisi kahramanca kimisi utandırıcı yollarla, ama esas olarak eseriyle hayatta kalabilmiş, bütün dünyadan yazarların kısa portrelerini çiziyor. Bu yazarlar arasında Hamsun, Gorki, Colette, Jaroslav Haek, Ezra Pound, Ivo Andriç, Céline, Breton, Brecht, Neruda, Baldwin, İsmail Kadare... gibi isimlerin yanı sıra Orhan Veli Kanık da var. Kadri bilinmeyenler de var, şöhretle şişirilmiş olanlar da. Komünistler, faşistler ve “renksizler” var. Hırs küpleri de var, inzivasına çekilmiş olanlar da. Fikri bir yana zikri bir yana saçılanlar da var, sağlam tutarlılar da.

“Kitap büyüklük hummasına kapılan, gümbürtülü başarılar kazanan, sonradan görmeler gibi böbürlenen ve gıcırtılı bir yoksulluk içinde batıp giden yazarları bir araya getiriyor.” - Christian Thomas Frankfurter Rundschau

​Görsel künye: Carl Spitzweg, “Fakir Şair”, 1839

0
367
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage