16 MAYIS, PERŞEMBE, 2024

12. Engelsiz Filmler Festivali Ankara’da

Puruli Kültür Sanat tarafından on ikinci kez gerçekleştirilecek Engelsiz Filmler Festivali, animasyon atölyesi, özel gösterim ve söyleşilerin yer aldığı programla 7-13 Haziran tarihleri arasında Ankara’da izleyicilerle buluşacak.

Sinemaya eşit koşullarda erişim sağlamak amacıyla hayata geçirilen Engelsiz Filmler Festivali, 7 başlıkta 41 filmden oluşan programı ile 7-13 Haziran tarihleri arasında Ankara’da Paribu Cineverse ANKAmall ve Goethe-Institut salonlarında sinemaseverlerle bir araya gelecek. Festivalin etkinlik programında; 9-12 yaş grubu film meraklılarını bekleyen Stop Motion Animasyon Atölyesi, otizmli çocuk ve gençlerin ihtiyaçları gözetilerek gerçekleştirilecek Otizm Dostu Gösterim, bu yıl kaybettiğimiz usta oyuncu Ayla Algan anısına yapılacak Karanlıkta Uyananlar Açık Hava Gösterimi ve sporseverlerin heyecanla beklediği 2024 yazına sinemayla başlamak isteyenler için Spor Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni: Jørgen Leth başlıklı bir de konuşma yer alıyor.

Festivalin her yıl düzenlediği etkinlikler arasında yer alan Stop Motion Animasyon Atölyesi, canlandırma sanatçısı ve eğitmen Deniz Öcal tarafından yürütülecek. 9-12 yaş aralığında olan ve kendi filmini yapmak isteyenlerin davetli olduğu atölye, işaret dili tercümanı eşliğinde 9 Haziran Pazar günü 12.30’da Goethe-Institut’ta gerçekleşecek. Karanlıkta Uyananlar Açık Hava Gösterimi Festival programında 9 Haziran Pazar günü düzenlenecek. Mülkiyeliler Birliği bahçesinde 20.30’da gerçekleşecek gösterimde bu yıl hayatını kaybeden Ayla Algan anısına Karanlıkta Uyananlar filmi erişilebilir olarak gösterilecek. Senaryosunu Vedat Türkali’nin yazdığı, Ertem Göreç’in yönettiği ve Algan’ın sinema kariyerine başladığı ilk film olan Karanlıkta Uyananlar’ın gösterimi öncesinde, sinema tarihi araştırmacısı Ali Karadoğan film üzerine kısa bir sunum yapacak.

Goethe-Institut’ta 10 Haziran Pazartesi günü 11.00’de düşük ses seviyesi, loş ışık ve hareket serbestisi ile otizmli izleyicilere rahat bir sinema deyimi yaşatmayı amaçlayan Otizm Dostu Gösterim gerçekleşecek. Festivalin Çocuklar İçin seçkisinde yer alan animasyon filmlerinin izleneceği gösterime katılım da diğer etkinlikler gibi ücretsiz düzenlenecek.

11 Haziran Salı günü 15.00’te ise Spor Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni: Jørgen Leth başlıklı bir konuşma gerçekleşecek. Socrates Dergi ekibinden spor yazarı ve bisiklet anlatıcısı İnan Özdemir’in katılımıyla gerçekleşecek etkinlik, Cehennemde Bir Pazar (A Sunday in Hell) filminin Goethe-Institut’ta 13.00’teki gösteriminden sonra düzenlenecek. Cehennemde Bir Pazar filminin gösterimi ve Spor Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni: Jørgen Leth başlıklı konuşma ücretsiz olarak takip edilebilecek.

​12. Engelsiz Filmler Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

0
796
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage