12 EKİM, PERŞEMBE, 2023

10. Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali Başladı

Bu sene 10’uncusu düzenlenen Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED), “Can Yelekleri Koltukların Altında Değildir” sloganı ile 15 Ekim’e kadar devam ediyor.

BIFED kapsamında toplam dört kategoride 50 belgesel Bozcaada Halk Eğitim Merkezi ve Salhane’de ücretsiz olarak izleyicilerle buluşacak. Festivalde bu sene 27 farklı ülkeden toplam 50 film gösterilecek Fethi Kayaalp Büyük Ödülü için 14 farklı ülkeden toplamda 13 film yarışıyor. Gaia Öğrenci Ödülü kategorisinde ise 10 film yarışıyor.

Kazananlara, 2018’de Bozcaada’ya yerleşen Sanatçı Mustafa Erol’un bu sene ülkemizde gerçekleşen depremlerden yola çıkarak tasarladığı ödül verilecek. Çiğdem Akdoğan’ın tasarımıyla festival çantası da festivalin anılarını izleyicilerin yanında götürmesini sağlayacak. 14 Ekim Cumartesi günü ise yapılacak ödül töreninin ardından 15 Ekim Pazar günü kazanan filmler tekrar gösterilecek.

Festival, BIFED ekibinden Şevval Dolanbay’ın sunduğu törende Hatay Akademi Senfoni Orkestrası’nın depremden sonra yeniden bir araya gelme sürecini anlatan Anka Kuşu filmi ile açıldı. Festivalin devamında da deprem felaketinin anısına yapılan “Geri Döneceğiz” adlı fotoğraf gösteriminde Berna Küpeli, Ulaş Beşoklar, Cevat Ezgin ve Gürcan Öztürk depremden sonraki ilk iki ayda deprem bölgesinde derledikleri belge görüntüleri sergilenecek.

Ana Sponsoru Demirer Enerji Üretim Sanayi ve Tic. A.Ş, Mey Diageo, Sinematek Sinema Evi -Kadıköy Belediyesi, Avusturya Kültür Forumu, Talentra, Takk ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi, Fransız Kültür Merkezi İzmir, Skoda Türkiye gibi kurumların destekleri ve yerel işletmeler ve yerel halkın güçlü dayanışmasıyla düzenleniyor. Rengigül Konukevi, Aral Çiftliği, Eflatun Konukevi, Nil Ada ve Umut Deniz Konukevi, DeliAsma gibi festivali destekleyen burada tümünü yazmanın mümkün olmadığı çok geniş bir yerel destekçi listesi bulunuyor.

BIFED Festival Yönetmeni Petra Holzer, açılış konuşmasında şunları söyledi: “Ege atmosferinde bir araya gelerek, dünyanın durumu ve gelecekte bizi bekleyen tehlikeler hakkında hikâyeler anlatmaya devam etmek için birbirimizden güç almayı umuyoruz. Çevresel değişikliklerden kaynaklanan duygusal stresin bir sonucu olan ‘solastalji’ ile zaten mücadele eden genç nesli de güçlendirmemiz gerekiyor.

Temamız, ‘Savunucuları Savun’ dünya genelinde daha da ciddi bir mesele hâline gelmekte. Dünyamızın ve haklarımızın savunucuları giderek daha fazla hapsedilmekte, işkence görmekte ve öldürülmekteler. Festival sürecinde bu konuları değiştirmek için genç düşünürler ve aktivistler tarafından başlatılan birçok düşünce ve fikir bulacaksınız. Umarız ki bu yıl düzenleyeceğimiz etkinlikler, zihinlerimizde yeni düşüncelerin tohumunu ekecek ve çağdaş sorunlardan çıkış yolu bulmak için birlikte çalışma konusunda yeni bağlantılar kurmamıza yardımcı olacaklar.”

​BIFED’in programına, festival filmleri ve etkinliklerle ilgili detaylı bilgilere BIFED’in Instagram hesabından veya internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

0
672
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage