01 KASIM, ÇARŞAMBA, 2023

10. Asya-Avrupa Mediations Bienali “Ben Başka Bir Sen, Sen Başka Bir Ben” Artİstanbul Feshane’de

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı (İBB Miras) tarafından restore edilerek kente kazandırılan Artİstanbul Feshane, 17 küratör ve 154 sanatçının yer aldığı 10. Asya-Avrupa Mediations Bienali “Ben Başka Bir Sen, Sen Başka Bir Ben” ile 31 Ekim-11 Aralık tarihleri arasında uluslararası bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

2008’de Polonya’nın Poznan kentinde sanatçı Profesör Thomasz Wedland ve ekibi tarafından kurulan Mediations Bienali’nin 2023 yılı sergisi Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde sanatseverlerle buluşuyor. Çeşitli ülkelerden bu ortak diyalog amacına katılmak isteyen 17 küratörün iş birliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkan 10. Asya-Avrupa Mediations Bienali, küratörlerin davet ettiği yaklaşık 154 sanatçının resim, üç boyutlu yapıt, fotoğraf, video ve dijital yapıtlarını bir araya getiriyor.

Küresel bağlamda kavramsal sanat ve medya sanatı üretimlerinin sunulmasını amaçlayan 15 yıllık 10. Asya-Avrupa Mediations Bienali sergi dizisinde bugüne kadar 10’u aşkın sergide, 33 Avrupa ve 34 Asya ülkesinden sanatçılar yer aldı. Mediations Bienali’nin özelliği öncelikle çok geniş bir coğrafyada yaşayan ve iletişim ve iş birliği açısından destek ve dayanışmaya gereksinimi olan sanatçı ve küratörlerin ortak çalışmayla çeşitli kentlerde geniş izleyici kitlesiyle buluşmasını sağlamak. İkinci özelliği ise, küresel bağlamda siyasal, ekonomik, kültürel, ekolojik olumsuzlukları aşıp, sanatçının yaratıcılığı ve üretimi ile geniş kitleler arasında barışçı, yapıcı ve uzlaşmacı bir arabulucu işlevi taşımak.

Modernizmden günümüze çağdaş ve güncel sanatlar alanındaki üretimler ve bu üretimlerin temelindeki düşünce ve kavramlar, tüm toplumların başat ülküsü olan hakikat ülküsü ve bu ülkünün bireysel ve toplumsal yaşamı iyileştirmesi üstüne kurgulanmış ve bu doğrultuda imgeler yaratılmıştır. Hakikata ulaşmak için eğretilemeler (metaforlar) kullanılmıştır. Günümüzdeki bilimsel ve teknolojik gelişmeler bu metaforların etkileyici bir biçimde üretilmesini sağlamaktadır. Genel ve geleneksel kanı sanat ve kültürün “hakikat” ve “gerçek” açısından önemli bir üretim alanı olmasıdır.

Sergi Künyesi:

Küratörler: Alnoor Mitha, Beral Madra, Belu Fainaru-Simion, Denise Carvalho, Eunha Lee, Gu Zhenquing, Harro Schmidt, Hongrong Lyu, Hongjohn Lin, Ho Wei Ming, Juraj Čarný, Marek Sibinsky, Marianne Wagner, Mehmet Lütfi Şen, Tomasz Wendland, Valentina Gioia Levy, Yasuyuki Saegosa

​​Sanatçılar: Aiko Tezuka, Aleksandra Kępińska, Aleksei Torgunakov, Alex Villar, Aljosha Zivadinov, Almagul Menlibayeva, Alnoor Mitha, Altynai Osmoeva, Amna Yaseen, Andrea Uváčiková, Anna Kołacka, Anna Piotrowska, Anne Nissen / Ansen Atilla, Aroosa Rana, Arun Kumar, Ayça Telgeren, Baatarzorig Batjargal, Bashir Makhoul, Bauhouse / Clemens Wittkowski, Belu Simioni Fainaru, Burak Delier, Cai Guo-Jie, Can Akgümüş, Candaş Şişman, Carlos Aires, Carlotta Oppermann, Chien-Chi Chong, Chiharu Shiota, Christiane, Christine Schulz, Ciprian Mureşan, Clemens Fuertler, Clement Loisel, Corinna Krebber, Crypto ZR (Jiaying Liu), Çağrı Saray, Daechul Kwak, Daniel Zych, Daniela Krajčová, Darcell Apelu, Dávid Demjanovič, Derek Holguin, Dilyara Kaipova, Dorota Sadovská, Dragan Zivadinov, Dunja Zupancic, Ecem Dilan Köse, Echo Can Luo, Elvin Flamingo, Erdal İnci, EXTRA MÜCADELE, Filip Gajewski, Firi Rahman, Firouz Farman-Farmaian, Gözde Mimiko Türkkan, Gregor Mesec, Grzegorz Hańderek, Grzegorz Klaman, Hacer Kıroğlu, Hantu, Harro Schmidt, Haydee Jimenez, Hideo Ohiwa, Hiruta Hiroko, Huang I-Chieh, Izumi Chiaraluce, İlgen Arzık, Jacek Staniszewski, Jan Drozd, Jarmila Mitríková, Jennifer Rico, Joanna Brodniak, Julia Lewandowska, Jure Žavbi, KalmanPool (Jinpeng Liu), Kamil Bończyk, Katarzyna Zioło, Konstantino Dregos, Krasimira Drumeva, Krzysztof Franaszek, Ladislav Čarný, Lan Chung-Hsuan, LEI XUE, Lela Ahmadzai, Lesia Khomenko, Leszek Tetla, Liao Xuan-Zhen and Lisa Batacchi, Ludmila&Nelson Ramirrez de Galeano, Ludmilla, Luigi Presicce, Maciej Olekszy, Marek Sibinský, Marie Jo – Lafontaine, Martyna Miller, Matus Lanyi, Mayumi Konno, Megumi Iwata, Michaela Hanemann, Michel Pou, Michelle Poonawallah, Moataz Nasr(eldin), Musquiqui Chihying, Nika Korenjak, Nobuki Yamamoto, Nomin Bold, Omid Azadi, Otis Laubert, Ozan Türkkan, Patricija Gilytė, Patrik Ševčík, Peter Puype, Priyantha Udagedera, Raman Traciuk, Robert Kuśmirowski, Róbert Makar, Roger Ballen, RokYangxinChen, Sabina Letner, Saima Rashid, Sandrine Deumier, Saule Dyussenbina, Selçuk Artut, Shen Chao-Liang, Sławomir Brzoska, Songül Girgin, Stano Masár, Steffen König, Tajny Projekt, Tao Yua Lun, Tehmina Firdous, Till Nowak, Timm Ulrich, Ting Tong Chang, Tomasz Matusewicz, Uuriintuya Dagvasambuu, Vira DG, Wojciech Horała, Wojciech Leder, Wojtek Radtke, Yağız Özgen, Yao Jui-Chung, Yasuyuki Saegusa, Yoonseong Chang, Zahra Hussain, Zbyněk Janáček, Zinaida

0
5041
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage