01 MAYIS, ÇARŞAMBA, 2013

Yıldız ışıkları ve Şaşırtıcı olaylar

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları çocuklar için iki kitap yayınladı.
Roman gibi bir Dünya tarihi: ‘Dünyayı Değiştiren Şaşırtıcı Olaylar’
ve Yıldız ışıkları altında ‘Kuzey Kutbu Macerası’

Yıldız ışıkları ve Şaşırtıcı olaylar

Roman gibi bir Dünya tarihi: ‘Dünyayı Değiştiren Şaşırtıcı Olaylar’

Britanya’da Londra Bilim Müzesi, Türkiye’de de Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanan “Dünyayı Değiştiren Şaşırtıcı Olaylar” ilgi çekici derlemesi ve üslubuyla, çocukların tarih algısını geliştirmek için de oldukça yararlı olabilecek bir kitap.

Ateş keşfedilmese ya da yazı icat edilmese, acaba dünyamız nasıl bir yer olurdu? İnsanlık tarihi yazının icadından Sanayi Devrimi’ne, Dünya Savaşları’ndan insanın Ay’a ayak basışına kadar birçok şaşırtıcı olayla dolu. Günümüzün dünya düzenini ve yaşam biçimlerini de bu olaylar belirledi. Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nın yaşanmadığı, bugün ABD olarak bildiğimiz yerin sadece Britanya İmparatorluğu’nun bir parçası olduğu bir dünya düşünün. Yazar Philip Ardagh, Sanayi Devrimi’nin gerçekleşmediği, çoğumuzun hayatta kalabilmek için hâlâ tarlalarda uğraştığı, köleliliğin normal olduğu bir dünya hayal etmemizi istiyor. Tarihteki olayların olmadığını düşünmenin kolay olmadığını, çünkü bu olayların dünyamızı bugün bildiğimiz hale getiren olaylar olduğunu belirten Ardagh, bu kitapta tarih öncesi ve tarihi olayların en önemlilerinden bazılarına göz atacağımızı belirtiyor.

Britanya’da Londra Bilim Müzesi, Türkiye’de de Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanan “Dünyayı Değiştiren Şaşırtıcı Olaylar” ilgi çekici derlemesi ve üslubuyla, çocukların tarih algısını geliştirmek için de oldukça yararlı olabilecek bir kitap. Yazar Philip Ardagh’ın akıcı bir roman gibi anlattığı dünya tarihi, tarih okumayı sevmeyenlere bile ilginç bir macera vaat ediyor.

Tadımlık:

İlk dinozorlar aşağı yukarı 230 milyon yıl önce ortaya çıktılar ve 65 milyon yıl önce yok oldular. En yaygın kuram, bu canlıların büyük ihtimalle Dünya’ya çarpan bir kuyruklu yıldızın çarpmasıyla atmosferin değişim geçirerek Güneş ışınlarının yüzeye ulaşmasını engellemesi gibi ciddi bir felâket sonucunda gezegenimizden silindiği doğrultusunda. Dünya, 165 milyon yıl gibi inanılmaz bir süre boyunca onlarındı. Homo Erectus denilen, dik olarak iki ayak üzerinde yürüyen ilk insansı canlının yalnızca 1,8 milyon yıl önce ortaya çıktığını ve ilk gerçek insanların –Homo Sapiens Sapiens- Dünya üzerinde yalnızca 100 bin yıl kadar önce evrildiğini düşünürseniz, bu gezegende ne kadar yeni olduğumuzu anlayabilirsiniz.

Yıldız ışıkları altında ‘Kuzey Kutbu Macerası’

Minik okurlar Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan “Kuzey Kutbu Macerası” adlı kitap ile küçük Ella ve sevimli köpeği Sibirya kurdu Mavi’nin kutuptaki inanılmaz dünyasını keşfedecek.

Kitap, Ella Edwards’ın evinin yakılarındaki parkta bir kutuda bulup kurtardığı Sibirya kurdu yavrusu Mavi’nin serüven dolu hayatını konu alıyor. Ella’nın inanılmaz bir sırrı vardır. Ella aslında, kurtardığı yavru kurt köpeği Mavi’nin de dahil olduğu sihirli bir Sibirya kurdu ekibinin, ‘Yıldızışığı Karköpekleri’nin lideridir. O ve köpekleri, birlikte Kuzey Kutbu’na göz kulak olmakta ve doğal hayatı insan kaynaklı sorunlardan korumaktadırlar.

Mavi dışında ekibin diğer beş köpeği Kuzey Kutbu’nda yaşamaktadır, ilgilenilmesi gereken bir durum olduğunda uluyarak bunu Mavi’ye haber verirler. Ardında Ella, Mavi tarafından çekilen uçan bir kızakla, Yıldızışığı Karköpekleri’ne katılmak üzere sihirli bir şekilde götürülmektedir. Bir gün Kuzey Kutbu’nda elmas arayan bir grup, göç eden karibuların hayatını tehlikeye atınca, Ella ve yavru köpeği Mavi soluğu Kuzey Kutbu’nda alır. Takımının başına geçen Ella, bir Ren geyiği türü olan karibuları kurtarmak için olağanüstü yeteneklerini kullanmak zorunda kalacaktır.

8-12 yaş arasındaki çocukların heyecanla okuyacakları kitap, Skye Waters takma ismini kullanan Julie Skyes tarafından kaleme alındı. Yazarın “Karlar Ülkesi” adlı kitabı serinin diğer kitapları arasında yer alıyor.

0
5299
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage