19 EYLÜL, PAZARTESİ, 2016

Ünlü Yazarlardan 11 Unutulmaz Söz

Dünyadan edebiyat haberlerinde bu ay Man Booker'ın sınırlarını açmasından sonraki durum, Rus Yazarlar Birliği başkanı Sergei Fedotov'un AHİM'e gitmesi, ünlü yazarlardan vecize sözler, yasaklı kitaplar ve birçok haber derlemesine yer verdik. 

Ünlü Yazarlardan 11 Unutulmaz Söz

Man Booker: Kısa Listede Sadece İki İngiliz Yazar

İngiltere’nin en önemli roman ödülü, bu yıl ABD’li yazarlara da açılınca sonuç konuya ilişkin yüzlerce yorum, itiraz ve eleştiri olmuştu. Kısa süre önce açıklanan kısa liste, tartışmaları daha da alevlendirecek gibi görünüyor; çünkü listede sadece iki İngiliz yazar var… Kanadalı İngiliz yazar David Szalay All That Man Is (Şu Erkekler) ve Güney Afrika doğumlu Deborah Levy anneler ve kızlarına ilişkin “mitik”  romanı Hot Milk (Sıcak Süt) ile listeye girebilen “İngilizler” oldu.

ABD’li yazar Paul Beatty siyahilerin yaşamına ilişkin satirik romanı The Sellout (İndirim), Kanadalı Madeleine Thien ise Çin’deki kültür devrimini anlatan Do Not Say We Have Nothing (Hiçbir Şeyimizin Olmadığını Söyleme), ABD’li yazar Ottessa Moshfegh ilk kitabı Eileen ve Graeme Macrae Burnet’in tarihi polisiyesi His Bloody Project (Onun Kanlı Projesi) listede yer alan diğer Booker adayları.

Bu mutlu listenin dışındakiler arasında JM Coetzee (The Schooldays of Jesus-İsa’nın Okul Günleri) ve David Means (Hystopia) da bulunuyor. Coetzee ve Means kısa listeye seçilemedi bu yıl.

İlk olarak 1969 yılında verilen Man Booker Ödülü, günümüz İtibarıyle aslen İngilizce yazılmış olmak kaydıyla bütün dünya yazarlarına açık. Bu yılki kısa liste, beş jüri üyesi tarafından tam 155 başvuru arasından seçildi. Seçici kurul başkanı Amanda Foreman, “Bu yılki süreç çok heyecanlı geçti. Romanlar oldukça geniş bir izlek havuzu oluşturuyordu ve kalite ortalaması son derece yüksekti. Her roman tartışmalara yol açtı ve zaman zaman kendimize, ‘Bir roman nedir ve romanlardan ne bekleriz?’ diye sormak zorunda kaldık,” diye konuştu.

Kısa listeye kalan her yazar 2500 pound değerinde bir ödülün sahibi oluyor, kitapları da muhtemelen fazladan bir baskı yapıyor. 25 Ekim’de açıklanacak ödülün sahibiyse 50 bin pound değerindeki para ödülününde sahibi oluyor.

Geçen yılki ödülün sahibi Jamaikalı yazar Marlon James olmuştu. Ancak A Brief History of Seven Killings henüz dilimize kazandırılmadı. Oysa ülkemizde de çok sevilen reggae yıldızı Bob Marley’nin hayatını yitirdiği 1976 tarihli suikast ve dönemin New York’undaki kokain savaşlarını anlatıyordu. Bizim erişemediğimiz kitap, İngiltere’de 315 binden fazla sattı. Ödülün eski sahipleri arasında Ian McEwan, Hilary Mantel, Iris Murdoch ve Salman Rushdie de bulunuyor.

The Independent

Rus Yazarlar Birliği Başkanına Yolsuzluk Suçlaması

Rus Yazarlar Birliği (RAO) başkanı Sergei Fedotov, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmaya hazırlanıyor. Rus Haber Ajansı RIA Novosti’nin verdiği bilgiye göre, Fedotov’un bugünlerde başı, üzerine yüklenen geniş kapsamlı yolsuzluk davasıyla dertte. Moskova Mahkemesi, geçen salı gerçekleşen oturumda yazarın tutukluluk süresini 17 Eylül’e uzatınca, avukatı Deniz Baluyev AİHM’ye başvurma kararı aldı.

Mahkeme daha önce yazarın yaptığı itirazı reddetmiş, tutukluluk halinin sürmesine karar vermişti. Fedotov’un birliğe ait 500 milyon ruble tutarındaki mal varlığını zimmetine geçirdiği ileri sürülüyor. Avukat Baluyev ise ısrarla yazarın iftiraya uğradığını vurguluyor.

1993 yılında kurulan Rus Yazarlar Birliği, özellikle yazarların yayın haklarının takibi konusunda faaliyette bulunuyor ve günümüz itibariyle 25 binin üzerinde üyesi bulunuyor.

http://rapsinews.com/

Chesterfield’da Yasaklı Kitap Olmayacak

Chesterfield’da bir süredir bir okul öğrencilerine tavsiye edilen kitaplar tartışması sürüyordu. Mahkeme okullarda kitap yasaklanmasını talebini reddederek tartışmaya son noktayı koydu. Okullar için “uygun bulunmayan” üç kitaptan ilki Coe Booth’a ait Tyrell’dı. Bu kitap evsiz bir ergenin hayatını anlatıyordu. İkinci kitap Walter Dean Myers’in Dope Sick’i ise hayatını değiştirmeye çalışan bir uyuşturucu satıcısının öyküsüydü. Son olarak 1980’lerin iki serserisinin aşkını anlatan Rainbow Rowell’in Eleanor & Park’ı okul öğrencileri için uygunsuz bulunmuştu. Bu kitapların yaz tatili okuma listelerinde yer alması kimi muhafazakâr velileri öfkelendirmiş ve şikâyetlerine yol açmıştı. Aileler özellikle cinsellik ve şiddet içeriği nedeniyle duydukları rahatsızlığı vurgulamışlardı.

Mahkeme kurulu yaz boyunca listede yer alan kitapları ve bu kitaplara ilişkin hukuki sınırlama getirmekle ilgili yaza ve düzenlemeleri inceledikten ve şikâyetler ile savunmaları dinledikten sonra yazılı bir açıklama yaparak “kurulun kararıyla herkesin hemfikir olmayacağını tahmin ediyoruz. Ancak böyle devam edeceğiz. Aldığımız kararın velilerimizi ve öğrencilerimizi yakınlaştıracağını umuyoruz. Aldığımız karar uyarınca veliler kütüphanelerle çocuklarına tavsiye edilecek kitap konusunda görüş alışverişinde bulunabilecekler. Okullarsa çocuklara birebir okuma listesi tavsiye etmeyecekler, bunun yerine ulusal ve uluslararası ölçekte tanınan ve ödül kazanmış yapıtların listelerini paylaşacaklar. Okullar bireysel olarak okuma listeleri sunabilecek olmakla birlikte kitaplar alternatifli olarak saptanacak.”

Muhafazakârlığın uyandığı, ancak eşzamanlı olarak internet ve medyanın getirdiği olanaklarla sınırların da zor konulduğu bir dönemde yaşıyoruz. Böyle bir ortamda çocuklara okuma ve inceleme alanında sınır çizmenin de hayli güç olduğu biraz dikkatli gözlerden kaçmıyor.  Komitenin kararı da bu bağlamda yasaklardan kaçınarak topu ailelere atma eğilimini yansıtıyor.

www.richmond.com

Ulusal Kitap Ödülü Şiir Uzun Listesi

ABD Ulusal Kitap Ödülleri için şiir alanında uzun liste yayınlandı. 1954 yılında ilk şiiri New Yorker’da yayımlanan Donald Hall, bu şiirin de yer aldığı ilk kitabıyla bu ödüle aday gösterilmişti. Bu yıl da ilk olarak  New Yorker’da duyurlan Donika Kelly ve Solmaz Sharif, (Kelly’nin kitabı Kasım’da çıkacak, Sharif’in kitabı da geçen ay dikkate değer ilk kitap olarak burada tanıtılmıştı) ilk kitaplarıyla uzun listede yer almayı başardılar. Yine eski adaylardan Monica Youn ve Kevin Young ve Pulitzer ödüllü Rita Dove listede yer alıyor. Listenin tamamı şöyle: Daniel Borzutzky - The Performance of Becoming Human (İnsan Olabilme Performansı), Rita Dove - Collected Poems 1974–2004 (Toplu Şiirler 1974-2004), Peter Gizzi - Archeophonics (Arkeofonikler), Donald Hall - The Selected Poems of Donald Hall (Seçme Şiirler), Jay Hopler - The Abridged History of Rainfall (Yağmurun Kısa Tarihi), Donika Kelly Bestiary (Ortaçağ’da hayvanlar için yazılan kitaplara bestiary deniliyor.), Jane Mead- World of Made and Unmade (Yapılmışların ve Yapılmamışların Dünyası), Solmaz Sharif – Look (Bak), Monica Youn – Blackacre (İhtilaflı Tşaınmaz), Kevin Young Blue Laws (Mavi Yasalar).

Bu yılın seçici kuruluysa Mark Bibbins (şair-editör), Jericho Brown (şair), Katie Ford (şair), Joy Harjo (şair) ve Tree Swenson’dan (yayıncı) oluşuyor. Sonuçlar 13 Ekim’de açıklanacak.

New Yorker

Donika Kelly 

Ünlü Yazarlardan 11 Vecize

1) Bir yumurta için kuşa dönüşmek zor bir iş olsa gerektir. Ancak bir yumurta olarak varolmaya devam etmek kesinlikle daha zordur. Bizler yumurtalara benzeriz ve yumurta olarak kalmayı sürdüremeyiz; ya kabuğumuzu kırmamız gerekir, ya da bozulmayı kabullenmemiz… C. S. Lewis

2) Yarınızı istediğim kadar iyi tanımıyorum. Öbür yarınızı da hakettiğiniz kadar… J. R. R. Tolkien

3) Acıyı öküz çeker ama saban yakınır. Victor Hugo

4) Eğer hâlâ beş yıl önce öğrettiklerinizi öğretiyorsanız ya ölmüşsünüzdür ya da branşınız ölmüştür. Noam Chomsky

5) En güzel yeri ciltleri olan kitaplar vardır. Charles Dickens

6) Uyumayı seviyorum. Uyanıkken hayattan kopmaya eğilimli oluyorum. Ernest Hemingway

7) Okumayan adamın okumayı bilmeyene göre hiçbir avantajı olamaz. Mark Twain

8) Tanrı her yerde olmayacağından anneleri yaratmıştır. Rudyard Kipling

9) Eğitim sinirlenmeksizin her şeyi dinleyebilme kapasitesidir. Robert Frost

10) Eğitim, kovayı doldurmak değil ateş yakmaktır. W. B. Yeats

11) “Okur ölmeden önce binlerce kez ölür,” demiş Jojen. Okumayan sadece bir kez yaşar.” George R. R. Martin

www.metro.co.uk

George R. R. Martin

Entelijans Masalları: Bir zamanlar Ünlü Şair ve Yazarların Buluştuğu Dorset Evi 

Siegfried Sasson, Birinci Dünya Savaşı dönemi şairlerinden Edmund Blunden ve T.E. Lawrence’ın Hardys’e yola çıkmadan önce William Barnes’in yaşamının son yıllarını geçirdiği evde bir öğle yemeğinde buluşup edebiyat konuştuklarını hayal edebiliyor musunuz? Böylesi bir hayal, pek çok edebiyat okurunun da ilgisini çekecektir. İşte Sedley Proctor’un, Dorset’in hemen dışında eski papazlık bürosunun tarihini araştırırken ortaya çıkardığı anılardan sadece biri bu.

Sedley’e bu binanın tarihini araştırma esinini evin şimdiki sahibi ve arkadaşı Warren Davis ve onun ev hakkında çıkardığı titiz tarihçe sağladı. William Barnes, Winterborne Came’de papaz olarak görev yaparken 1962’de bu konuta yerleşti ve 1862’deki ölümüne dek burada yaşadı. Daha çok şairliğiyle tanınan Barnes, aslında 70 dil bilen bir filologdu, Persçeden şiir çevirilerinin yanı sıra öğretmenlik de yapıyordu. Bu binada yaşadığı dönemde pek çok edebiyatçıyı bu konutta ağırladı. Komşusu Thomas Hardy’yle düzenli olarak görüşürken, Coventry Patmore, William Allingham ve Alfred Tennyson gibi şairler de burada konuk edildiler.

Binaya yapılan ziyaretler Barnes’ın ölümünden sonra da sürdü. Bunun nedeniyse Thomas Hardy’yi ziyarete gelenler oldu, konut bu ziyatretçiler için bir tür paralı misafirhane işlevi gördü. İşte Sassoon’la Blunden’ın buluşması da bu türden bir konaklamaydı.

1930’lardan 1950’lerin başına kadar konutun mülkiyeti Bertha Rylands adında bir asilzadeye geçti. Bu dönemde de edebi bağlantılar sürdü, çünkü oğlu Dadie, tanınmış bir Shakespeare uzmanıydı ve Virgina Woolf gibi yazarlarla bağlantıları bulunuyordu. Bu dönemden sonra bina edebi bir merkez olmaktan çıktı. Sedley, çalışmayı iki yılda tamamladı.

http://www.bournemouthecho.co.uk/

0
8267
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage