23 ŞUBAT, SALI, 2016

Gerçek Bir İlandır: “Yazarından Satılık Roman”

“Bir romanın altında imzası olsun isteyen, ama yazamayacak kadar meşgul "yazar"lara sesleniyorum. Romanı yazan "gölge yazar" olarak metin üzerinde hiçbir hak iddia etmeyeceğim.” İsmail Pelit, bu ilgi çekici cümlelerde romanını 9793 TL’den satışa çıkardı. Biz de nedenini merak ettik... 

Gerçek Bir İlandır: “Yazarından Satılık Roman”

Nereden geldi bu düşünce aklına?

Daha önce sipariş üzerine iki roman yazmıştım. O iki romanın yazılma süreci, romanı bana yazdıran müşteri yazarlar ayrı bir roman konusu olur aslında. Ama verdiğim gizlilik sözünden ötürü burada bahsetmem doğru olmaz. Buradan hareketle şunu düşündüm, önceden yazdığım, asla İsmail Pelit imzasıyla ortaya çıkmasını istemediğim bir romanı satabilir miyim? Bunu sorduran başka bir yaşantı da şu: 2007’de ahmet güntan’a ölüm romanımın ilk versiyonunu okuyan bir kişi, “Bu romanı bana satmanı çok isterdim. Tam da benim gibi birinin yazabileceği bir şey, altına gururla imza atabilirim. Ne dersin?” diye sormuştu. “Hayır” demiştim. Yazılmış bir kitabın bir başkası tarafından kolayca sahiplenilebileceğini sanmıyordum. Yaşadıklarım fikrimi değiştirdi.  

Hakkında soruşturma açılabilecek bir kitap mı bu?

Son iki kitabımdan ötürü açılan davayı düşününce, basılan her kitapla ilgili rahatlıkla soruşturma açılabileceğini söyleyebilirim. Ama romana baktığımda hiçbir siyasi tarafı yok. Kimseyi rahatsız edecek, kolayca yanlış anlaşılacak bir içerik de söz konusu değil. Bunlara rağmen kitaba ilişkin herhangi bir soruşturma açılırsa, savunma konusunda romanı satın alan yazara her anlamda destek olmayı taahhüt ederim.   

Daha önceki ilginç romanlarından da söz eder misin biraz?

Biçimsel anlamda en ilginç romanım cami. Ama kitap pek ilgi görmedi. Sipariş üzerine yazdığım ilk metni bana yazdıran kişi, enis batur’u öldürmek romanından etkilendiğini söylemişti. İkinci sipariş romanı yazdıran yazar da ismet özel cinayeti okuyucusuydu. Romanın birinci parçasında İsmet Özel’in öldürülme biçimini özgün bulduğu için benimle irtibata geçmişti. yazdığım ilk roman olan kurgunun sonu aynı zamanda yaktığım ilk tamamlanmış romanımdı. 2001’de Büyükçekmece sahilinde romanı yakarken gözaltına alınmıştım. Yasadışı bir örgüte ait dökümanları yaktığımı düşünen polislere, sadece başarısız bir yazar olduğumu anlatmak için sabaha kadar uğraştığımı hatırlıyorum.

Peki bu sattığın romanı kimin almasını istersin, kafanda az çok bir profil var mı?

Öncelikle Müslüman olmayan birinin o romanı, içeriği tasvip etmeyeceğini düşünüyorum. Dini/ideolojik herhangi bir propaganda ya da teklif içermiyor roman ama içerikte inancı olmayan bir yazarın altına imza atamayacağı ayrıntılar var. Tabii, inançlı olmayan biri de bu romana talip olabilir, sonuçta romanı alan yazarın isteği doğrultusunda her türlü değişiklik yapılabilir. Dili, anlatımı düşününce kırk yaş üstü birine uygun düşmeyeceğini görüyorum. 

Duyurduktan sonra arayanlar oldu mu ve neler yaşadın?

Oldu. tahminimden fazla. Ekseriyet dalga geçiyor. Özellikle romanın fiyatı ilginç geliyor.

Kitabın Satış Duyurusu:

“yazarından satılık roman

2011'de tamamladığım romanımı satıyorum.

bir romanın altında imzası olsun isteyen, ama yazamayacak kadar meşgul "yazar"lara sesleniyorum. romanı yazan "gölge yazar" olarak metin üzerinde hiçbir hak iddia etmeyeceğim. buna ilişkin yazılı bir sözleşme yapmayı da kabul ediyorum. kitabı satın alan yazar, onun tek sahibi olacak. üçüncü kişilere hiçbir biçimde kitaba, kitabın içeriğine, onu alan yazara ilişkin bilgi vermeyeceğim. kitaba ilişkin tüm dökümanları yok edeceğim. gizlilik esas.

elbette romanın içeriğinden burada bahsedemeyeceğim. ancak romanı satın alıp sahiplenecek kişi romanın içeriğine erişebilecek. riskli görünüyor. parayı verip romanı alan kişi, ya altına imza atacağı kitabı beğenmezse? konu hoşuna gitmezse? evet epey riskli. ama risk almadan ne roman yazabilirsiniz ne de yazılmış bir romana sahip olabilirsiniz.

ayrıca romandaki karakter, yer isimleri; kelimeler, uygun görülmeyen cümle yapıları, olay örgüsü yazarın isteği doğrultusunda değiştirilebilir (sadece romanın sonu değiştirilemez). romana başka karakterler, olaylar eklenebilir. ama bunun için ayrıca editörlük ücreti talep edilecektir.

bilinmeli, ismail pelit imzası ile yazdığım metinlere/ kurgulara benzemiyor bu roman. ayrıca satın alan yazar tarafından rahatlıkla kişiselleştirilmeye uygun.

romanın fiyatı 9793 tl.

metnin gerçek bir ilan olduğunu bilmenizi isterim. kurmaca ya da şaka değil.

iletişim için: i.pelit@hotmail.com”

0
15082
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage