09 EYLÜL, CUMA, 2016

Bayramlık Okumalar

2016 yılında bayramların yaz aylarına gelişi ve tatil sürelerinin uzamasının kuşkusuz herkes için moral verici etkisi oldu. Biz de Artful Living ekibi olarak kendi aramızda tatilde okumak için beş kitap önerisinde bulunduk. İyi bayramlar...

Bayramlık Okumalar

Boris Vian – Günlerin Köpüğü

Fransız yazar Boris Vian’ın 1946’da gerçeküstü bir temelde kaleme aldığı Günlerin Köpüğü, yozlaşan bir çağda yaşanan, mutlu ama sonu buruk biten bir aşk hikayesidir.

Romanın başkahramanı Colin, zengin, sanata meraklı ve konuşan bir faresi olan genç bir adamdır. Colin daha sonra Chloe ile tanışır ve evlenirler. Mutlu giden evlilikleri Chloe’nin akciğerinde çıkan, nadiren görülen nilüfer hastalığıyla gölgelenir. Bu hastalığın tek çaresi Chloe’nin çevresini çiçeklerle doldurmaktır. Colin’in bu hastalık karşısında yaşadıkları ve anlatılanlar okuyucuyu tatlı bir rüyadan kabusa düşüren, sürrealist öğelerle dolu bir hikayeye sürüklüyor. Boris Vian’ın fantastik dünyasını ziyaret etmek isteyenler için bu bayram iyi bir öneri olabilir.

Günlerin Köpüğü
Boris Vian
Çev.: Elif Ertan
E Yayınları
256 sayfa

Ahmet Tulgar – Trajik Nüans

Can Yayınları etiketiyle yakın zamanda okuyucuyla buluşturulan Ahmet Tulgar’ın kaleme aldığı Trajik Nüans, hayatın sarsıcı gerçeklerini tekrar tekrar hatırlatıyor.

Yazar, sıradan bir günde yaptığımız sıradan bir market alışverişinde, yolculukta veya bir çay sohbetinde geçen öykülerde derin sarsıntılara sürüklüyor. Okuyucuyu rahatsız etmeye yönelik doğal bir huzursuzluğu var öykülerin. Günümüzün tüm bireysel, toplumsal tartışmalarını derinden ve acı bir biçimde gözden geçiriyor.

Trajik Nüans
Ahmet Tulgar
Can Yayınları
140 sayfa

Rita Ender – İsmiyle Yaşamak

Geçtiğimiz günlerde İletişim Yayınları tarafından yayımlanan Rita Ender’in kaleme aldığı İsmiyle Yaşamak, toplumda isimler üzerinden yapılan ötekileştirmeyi ele alıyor.

Rita Ender, burada doğup büyüyen, burada yaşayan ama isimleri işitildiği anda “yabancı” muamelesi gören insanları anlatıyor. İsimleriyle macera yaşayanların hikayeleri ve isimlerinin maceralarına yer veriyor. En sıradan haliyle bir insanı tanımlayan ve en “masum” haliyle ötekileştiren bir etkisi olan isimlerin hikayesi yer alıyor bu kitapta. Herkesten farklı ismi olanların defalarca karşı karşıya kaldığı “Türkçe biliyor musun?”, “Türkçeniz ne kadar düzgün”, “Bayan Rita”, “Nerelisiniz?”, “Memleket nere yani?”, “Çok oldu mu geleli?”, “Baba mı Müslüman?”, “E peki, soyadınız neden Türkçe?” soruların bitmek tükenmez cevaplamalarıyla Ender, okuyucusuna farklı bir bakış açısı getiriyor.

İsmiyle Yaşamak
Rita Ender
İletişim Yayınları
295 sayfa

Chuck Palahniuk – Görünmez Canavarlar

Chuck Palahniuk’un Ayrıntı Yayınları etiketiyle yayımlanan aile ve toplumda var olan genel geçer davranış kalıplarının altında yatan gerçekliği yazdığı romanı Görünmez Canavarlar, tercih edilebilecek diğer kitaplardan biri.

Genç ve güzel manken Shannon, parlak bir kariyer, kitlelerin ilgisi, yakışıklı bir sevgili ve yakın bir dosta sahip. Ama geçirdiği bir kazada yüzünün yarısını kaybeder ve görünmez bir canavara dönüşür. Hastanede tanıştığı, ameliyatla kadın olmaya hazırlanan transseksüel Brandy Alexander, ona geleceğini yaratabilmek için geçmişini silmesi gerektiğini, gerçek keşiflerin hep kaostan çıktığını öğretir. Bu süreçte Shannon, Brandy Alexander'la ve kendisini aldatan sevgilisi Manus'la bir intikam yolculuğuna çıkar. Kişisel ve toplumsal arızaların kol gezdiği, çağdaş bir çorak ülkede çıkılan bu yolculukta üçünün isimleri, kimlikleri ve geçmişleri her şehirde değişirken, okur da görüntüye, yüzeyselliğe odaklanmış bir dünyada aile, sevgili, arkadaş konumundaki insanlarla ilişkilerin sığlığına tanık olur.

Görünmez Canavarlar
Chuck Palahniuk
Çev.: Funda Uncu
240 sayfa

Alper Canıgüz-Oğullar ve Rencide Ruhlar

Alper Canıgüz’ün beş yaşında, olgun çağını yaşayan Alper Kamu’nun içine düştüğü bir hikayeyi anlattığı Oğullar ve Rencide Ruhlar bir nefeste okunacak kitaplardan biri.

Canıgüz’ün sürükleyici dilinin hakimiyetinde ilerleyen hikayede polisiye, fantastik ve mizahi öğeler iç içe geçmiş durumda. Yaşının avantajıyla her yere girip çıkan, hem filozof, hem fırlama bir oğlan Alper Kamu. Hikayeyi ve "karakteri" çevreleyen semt hayatı ve mahalle atmosferi de, bizzat karakter kazanıyor.

Oğullar ve Rencide Ruhlar
Alper Canıgüz
İletişim Yayınları
18 TL

Fotoğraflar: Andrea Koporova

0
16674
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage