ETKİNLİKLER
YAKLAŞAN ETKİNLİKLER
12
TEMMUZ
İpi Çekin Aşağıdayız
19:00
14 OCAK
07 MART

Zeynep Kayan’ın da kurucusu olduğu, Ankara’daki Torun isimli bağımsız sanat alanında, geçtiğimiz eylül ayında tek gecelik bir sergi ve performans olarak gerçekleştirilen bu etkinlik, Zeynep Kayan ve Burcu Bilgiç’in birlikte yaptıkları ilk çalışma.

Bir mekanın kullanıcısıyla her karşılaşmasında yeniden ilişkilenmesi fikri üzerine temellenen performans, farklı sanat disiplinlerini, farklı mecralarla bir araya getirerek yeniden üretiyor. Birlikte yaptıkları bu tek gecelik sergi-performansta, kendi kendilerine bu mekanda geçirdikleri deneyimi üstüste bindiriyor, çıkan görüntüleri, sesleri ve hareketleri dönüştürerek birbirleriyle ve mekanla yeni ilişkiler tanımlıyorlar. Kimi zaman içeride tek başına olmanın sıkıntısına ve tekrar eden hareketin kendisine odaklanan, kimi zamansa mekanın sesleri, renkleri ve hisleriyle iletişime geçen bu işler üst üste katlanarak geçici, öngörülemez ve tekrar edilemez bir kurgu oluşturuyor. Sergideki video, fotoğraf ve seslerle, aynı mekanda ayrı ayrı deneyimlenen iki hikayenin eş zamanlı çoğaltılması, akması ve canlanması o gece gerçekleşen doğaçlama performansı şekillendiriyor. Kayan’ın alt katta gitarıyla yaptığı ses kayıtları, Bilgiç’in üst katta yaptığı hareket araştırmalarıyla bir diyaloğa girerek yeni bir hikayeye dönüşürken; daha önce mekanda sabitlenmiş bütün sesler, görüntüler ve hareketler birbirlerine katılarak, bozuluyor, değişiyor ve yeni bir canlılıkla seyredenin gözü önünde tekrar hayat buluyor.

İsmini, parçası oldukları bu ortak mekanın kapısına astıkları bir bilgilendirme notundan alan bu performans, izleyiciyi sadece mekana değil, yaratıcı düşüncenin derinliklerine de davet ediyor. Bu performansın kayıtları ve parçası olan diğer ses ve video çalışmalarının oluşturduğu yerleştirme, Galeri Zilberman’in proje alanında 7 Mart 2015 tarihine kadar izlenebilir.

Geldanlage