24 MAYIS, CUMA, 2013

Rota: Bağımsızlar

Bu haftaki rotamız, bağımsızları araştırıyor. Sizin için Tophane’den Dolapdere’ye, Unkapanı’na uzanan bir sanat turu!

Rota: Bağımsızlar

Bu haftaki rotamız, bağımsızları araştırıyor. Size Tophane’den Dolapdere’ye, Unkapanı’na uzanan bir sanat turu: hem kısa dönemli sergilere ev sahipliği yapan mekan Külah, hem alışılageldik galeri anlayışını tersine döndüren Mixer, Galata’da minicik mekanıyla büyüleyen Polistar, yolunuz İMÇ civarına düşerse mutlaka görülesi 5533 ve Dolapdere’de sergilerin yanında residency programlarına ev sahipliği yapan PİST.

Karaköy’den başlayalım bence: Külah’ın demir kapısını açtığınız zaman karşınızda Son Tenekeşehir’i göreceksiniz. Antonio Cosentino’nun en son sergisinde tenekeden bir Saatleri Ayarlama Enstitüsü ile karşılaşmanız kuvvetle muhtemel.

Hemen yokuşu tırmanıyoruz, kendimizi Mixer’e atıyoruz. Burada ise pek güzel bir grup sergisi sürüyor: Benden Ne İstiyorsam Onu Yap. Hem bu sergideki işlere, bilip sevip takip ettiğiniz genç sanatçıların işlerine, hem de Açık Depo’da yüzlerce gelecekte tanıyıp seveceğiniz sanatçıların işlerine ulaşabilirsiniz. ArtLab’in en son konuğu Denise Winter’a da merhaba dersiniz artık.

Nereye gitsek? Galata’ya uzanalım. Avizecilerin atölyelerinin içinden çıkan daracık bir merdiven, sizi belki de İstanbul’daki en iyi sanatsal keşfinize götürecek: Polistar. Yarın itibariyle açılacak olan, Apartman Projesi’nin sergisi Ara Bölgeyi Çiziktirmek, İstanbul ve Lefkoşe’de düzenlenen iki atölyeni sonucu olarak bizimle.

O taraflara yol almışken, en iyisi Unkapanı. İMÇ ben de dahil olmak üzere bir sürü insan için çok fazla para harcamak, bütün kumaşları satın almak istemek demek. 5533’te ise oradaki bütün kumaşlardan daha güzel bir şey var, en azından 8 Haziran’a kadar: Merve Ünsal’dan Olmuş Olmamış sergisi. Gezin deriz.

Son durak Dolapdere. PİST Disiplinlerarası Proje Alanı, Hera Büyüktaşçıyan’ı ağırlıyor. İlk önce girdiğiniz odadaki minik ekrana bakarken, ilk başta psikolojik olduğunu düşündüğüm, ferah bir sabun kokusuyla karşılaşacaksınız. Gerisinde spoiler vermeyelim.

0
4784
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage