Advertisement
22 NİSAN, SALI, 2014

Milano Tasarım Haftası 2014

Bu sene de geçen yıl Nisan ayında olduğu gibi tasarım alanında, dünyada en önemli etkinlik olma iddiasını koruyan Milano Tasarım Haftası’nda idim.  Benim dördüncü, onların elli üçüncü yılında; ilham depolarımı doldurmak, teknoloji tasarım kesişimlerini gözlemlemek, yeni malzemeler keşfetmek, farklı deneyimler ile karşılaşıp şaşırmak ve elbette ki markaların geldikleri noktayı ve trendlerini görmek benim ilgi alanlarımı kapsıyordu.

Milano Tasarım Haftası 2014

Bu sene, her sene yeni baştan hatırlamak zorunda kaldığım çok mühim bazı bilgileri de bu yazıya iliştirme niyetindeyim, böylece seneye gitmeden yazıcıya yollayıp bir baskı almak yetecek yola çıkmadan önce.

Milano Tasarım Haftası’nın bu derecede önemli bir noktada olmasının nedeni  her sene 300.000 civarında ziyaretçi çeken, dünyanın en büyük mobilya fuarı “Salone Internazionale del Mobile”in bu hafta içerisinde gerçekleşmesi. Fuara paralel, şehrin belli bölgelerinde bağımsız tasarımcılara ve alternatif katılımlara açık pek çok etkinlik alanı var. Şehir her sene Nisan ayında toplamda yaklaşık yarım milyon ziyaretçinin akınında.

Öncelikli önerilerim;

-Şehir ve metro haritası. (Kaldığınız otelde mutlaka bulunur.)
-Haftalık bilet: 13 euro (Günde en fazla iki defa kullanılabiliyor! Bilet makinalarından alınamıyor. Sadece metro girişlerindeki gazete satan büfelerden alınabiliyor.)

Ön hazırlık yapmadan gezmek haftayı ziyan etmek demek, ‘kimleri görmek istiyorsun?’, ‘hangi bölgeleri ne zaman gezmeli?’, ‘hangisi hangisine yakın?’ Şunu unutma ki; asla bitiremezsin...

ROTA

-Lambrate Bölgesi

-Brera Bölgesi

-Rho Fiera

-Tortona Bölgesi

-Triennale Design Museum

-MOST (Bu sene açılmadı)

LAMBRATE

Rotada ilk durağım Lambrate Bölgesi. Bu bölge tasarım haftasına 2009’da eklendi ve bölgeye katılım her sene gittikçe artarak devam ediyor. Bağımsız tasarımcılar,  tasarım stüdyoları, tasarım markaları, tasarım galeri ve enstitüleri burada toplanıyor. Benim için haftanın en ilham verici bölgesi burası oldu. Taze fikirler, yeni deneyimler ve prototipler burada. Benim gibi çalışan dünyadaki diğer birçok tasarım ofisini Lamrate’de görebiliyorum. 

Bölge eski bir endüstri alanı, yüksek tavanlı endüstri yapıları içinde dolaşırken kimi zaman sergilenenden ziyade kendimi mekânın güzelliğine kaptırmış buluyorum. 

İspanyol tasarımcı Jaime Hayon da, “Spazio Hayon” ismindeki eğlenceli kişisel sergisi ile Lambrate’de idi. Sergideki porselen maskeler tam da Hayon’un tasarım dilini yansıtan örneklerden.

Heyecan verici bölümlerden birisi de etkileşimli objeler sergisi. Sergilenen işlerden biri olan “Tuluz”, oldukça şaşırtıcı ve etkileyici. Tuluz’u oluşturan duvar karoları, aslında her biri elektrik anahtarının çalışma prensibinde işleyen fakat üzerine basıldığında arkasına ışık veren birer aydınlatma birimi. Duvara bu ışıklı karolar ile bir resim yapmak ya da mesaj bırakmak mümkün. http://vimeo.com/80208723

Daha fazlası burada: http://www.venturaprojects.com
http://www.interactiveobjects.iamainz.de

NOT: Lambrate bölgesinde mekânlar birbirine uzak, yürümek yorucu ve zaman alıyor, bisiklet veya benim yaptığım gibi scooter ile gezmek iyi fikir olabilir. Mekânlar arasında shuttle hizmeti var fakat her istenildiğinde bulunamayabiliyor. 

YOL: Yeşil metro hattını alıp, Lambrate durağında inmek gerekiyor. 

RHO FIERA-SALONE DEL MOBILE

Kapalı alan 150.000 m2, katılımcı firma sayısı 1400. Fuar alanı yirmi dört salondan oluşuyor. Mobilya grubu modern, klasik ve tasarım olarak ayrılmış. Bunun dışında banyo, mutfak ve Salone Satellite bölümleri bulunuyor. Sanki dünyanın tüm mobilya markaları burada. Hemen hemen de öyle. Salone del Mobile bir şov alanı, mobilya firmaları tüm sene boyunca üretimlerinin mevyesi, yeni koleksiyonlarını bu fuarda sergiliyor ve çoğu da yeni tasarım çalışmalarına bu fuardan hemen sonra başladıklarını söylüyor.

İlk görmek istediğim Diesel’in her sene bir yenisini ekleyerek genişlettiği “Diesel Living Home Collection”. Bu nedenle soluğu Salon 20’de alıyorum. Bu sene Seletti –Diesel ortaklığı ile ortaya çıkarılan yeni koleksiyonda ev aksesuarları ve porselenler bulunuyor. Gezegen görünümlü tabaklar, İngiliz anahtarı saplı yemek kaşık ve çatallar fazlasıyla şahane olmuş.

Daha fazlası burada: http://www.cosmit.it

NOT: Fuar için güzel bir aplikasyon hazırlanmış, Ipad’e indirerek aradığım firmaların yerlerini kolayca bulabildim.

YOL: Kırmızı metro hattını alıp, Rho Fiera durağında inmek gerekiyor.

RHO FIERA-SALONE SATELLITE

Bu sene on yedincisi düzenleniyor, otuz iki farklı ülkeden altı yüz elli tasarımcı katılmış. Burası bağımsız tasarımcılar ve öğrenciler için ayrılmış fuarın en yeni ve yaratıcı fikirlerinin buluştuğu bir salon. Salone Satellite’a zihnimi dinlendirmek için uğruyorum, her zamanki gibi çıkarken yeni deneyimler yaşamış ve takdirimi kazanan pek çok iş görerek ayrılıyorum.

Japon Kappes yaratıcı ekibi tarafından tasarlanan “Momentum” zamanı unutturmayı hedefleyen ve bu konuda başarılı, etkileşimli, senkronize bir ses ve ışık sistemi. Daha önce zamanın akışını hiç bu kadar güzel görmemiştim. http://vimeo.com/91271786

Bir başka yeni deneyim “Flx chair”. Bildiğimiz statik sandalyelerin tersine, "Flx Chair" oturan kişi ile birlikte hareket eden aktif bir sandalye. Anlatmak pek kolay değil. Fuarda beni en çok etkileyen ürün olan ve ilk görünüşte ilgimi hiç çekmeyen bu sandalyeyi tasarımcısının ısrarı üzerine denedim. Üretimi yapıldığında müşterisi olacaklardan birisi de benim.

BRERA

Brera bölgesindeki en önemli toplanma alanı Palazzo Clerici’de Nike’ın “aero-statik dome”u altındaki söyleşi bölümü. Nike markasının yeni örgü -knit- teknolojisi ile üretilen ayakkabılardan oluşan koleksiyonunun sergilendiği Dome görmeye değer.

Diğer noktalar Brera bölgesinde çeşitli lokasyonlara dağılmış durumda. Bu bölümde daha çok küçük mağaza ve tarihi binalarda yer alan markaların sergileri bulunuyor.

Daha fazlası burada: http://fuorisalone2014.breradesigndistrict.it

YOL: Yeşil metro hattını alıp, Lanza durağında inmek gerekiyor.

TORTONA

Atölye ve endüstri alanıyken artık tasarımcı ve sanatçıların mekânı haline gelen, gezerken bana Karaköy’ü andıran bölge. Eğlenceli şovlar ve etkinlikler genellikle burada oluyor. İşte birden karşıma çıkıveren, Volkswagen marka karavan içine sığışmış bir rock grubu konseri.

Bu sene Peugeot Design Lab Tortona’da idi. Firma, tasarım ekiplerinin sınırlarını sergilemiş. Onyx Sofa,  Hybrid Bike AE21 ve yine ekip tarafından tasarlanıp üretilen, sergi alanında sesini duyabileceğiniz piyano ve daha pek çok etkileyici tasarım burada idi.

Daha fazlası burada: http://www.tortonaroundesign.com

 http://www.peugeotdesignlab.com

NOT: Hafta sonu bu bölgeyi gezmek iyi bir fikir değil, civar Milano’da yaşayanların da akınına uğradığından oldukça kalabalıklaşıyor.

Hafta sonuna doğru sekerek yürüyen, iki ayağına basamayan insan görüntülerinin arttığı şehire Pazar akşamı veda ediyorum. 

0
6701
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Advertisement
Geldanlage