01 NİSAN, PAZARTESİ, 2013

Haftanın Rotası: Karaköy

Bu hafta Karaköy’deyiz. PG Art Gallery, Art Sümer ve Elipsis’te, genç sanatçıların ilk sergilerini görebilirsiniz. Güncel sanatın önemli isimlerinden Selim Birsel ise, uzun bir aradan sonra solo sergisiyle Egeran Galeri’de. Abbas Akhavan’ın Mana’da, mekana özgü sürprizli yerleştirmesi ve İstanbul Modern’deki yeni koleksiyon, Plato Sanat’ta Şakir Gökçebağ sergisi haftanın rotasında.

Haftanın Rotası: Karaköy

Tophane'den Karaköy Rıhtım’a çıkarken köşede yer alan Egeran Galeri’de, güncel sanatın önemli isimlerinden Selim Birsel’in ‘Adım Adım’ sergisi yer alıyor. Sergide Birsel, çocukluğunu geçirdiği Kıbrıs’a dair eskizlere ve 1974'teki Kıbrıs çıkarmasına odaklanıyor. Uzun bir aradan sonra üretimine devam eden Birsel’in diğer işleri Arter’deki ‘Haset, Husumet, Rezalet’ sergisinde 7 Nisan’a kadar görülebilir.

Metehan Özcan, ilk solo sergisini Elipsis Galeri’de açıyor. ‘Resimli Bilgi’, Özcan’ın fotoğrafladığı dünya ile başkaları tarafından fotoğraflanmış dünya arasındaki sınıra ve görsellerin üretilmiş doğasına dikkat çekiyor.

Karaköy’deki bir diğer galeri Mana’da İranlı sanatçı Abbas Akhavan var. Akhavan’ın Türkiye’deki ilk sergisinde, mekana özgü yerleştirmenin yanı sıra, son dönem eserlerinden bir seçki yer alıyor.

Geçtiğimiz yıl İstiklal Caddesi’nden Karaköy’e taşınan galerilerden biri de Art Sümer. Galeride 4 Nisan’da Elif Öner’in ‘You already know half of the story’ adlı sergisi açılıyor. Sanatçı ilk sergisinde eski eşyaların hafızasına, taşıdıkları hikayelere ve başkalarının hayatında kazandıkları yeni anlama dikkat çekiyor. Karaköy’deki Kulah adlı mekanda her an ve bol sürprizli kısa dönemli sergilere rastlamanız mümkün.


İstanbul Modern yeni koleksiyonunu ‘Geçmiş ve Gelecek’ sergisinde bir araya getiriyor. Sergi, Türkiye’de çağdaş sanatın dönüşümünü kronolojik bir akışla, 136 sanatçıya ait 180 çalışmayla sunuyor. Canan Tolon, Ali Kazma, mentalKLINIK, Nuri Kuzucan, Ramazan Bayrakoğlu gibi farklı dönemlerden farklı malzemelerle çalışan sanatçıların işleri görülebilir.

Karaköy’den Tophane yönüne ilerleyecek olursanız, Boğazkesen Caddesi’nde Daire Sanat’ta İlk Kat adlı sergide; Ahmet Duru, Canan Öztürk, Genco Gülan, İbrahim Koç, Mustafa Pancar ve Ragıp Basmazölmez’in işleri yer alıyor. Adını, resmin başlangıcı olan ‘ilk kat’ kavramından alan sergide sanatçıların bitmemiş işlerinin ilk evreleri yer alıyor. 

Yine Tophane’de yer alan PG Galeri’de, Hale Güngör Oppenheimer’ın ‘Yedek Parça’ adlı sergisini görmek için son hafta. Uzun yıllar yurtdışında yaşayan sanatçı; aidiyet ve yabancılaşmanın yanı sıra, bir evin nasıl yeniden kurulabileceğine dair sorular soruyor.

Ve Plato Sanat. Geçtiğimiz yıl George Maciunas ödülüne layık görülen Şakir Gökçebağ, Berlin, Tanas’taki retrospektif sergisinden sonra Plato Sanat, Marcus Graf küratörlüğünde, İstanbul’daki en geniş kapsamlı sergisine yer veriyor.

0
6472
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage