Advertisement
26 NİSAN, CUMA, 2013

Gallery Weekend – Berlin

Berlin’in hem yerel hem global anlamda halihazırda sınırsız seçenek sunan sanat sahnesi içerisinde yılın her anı plan program yapmadan birçok ilham veren etkinliğe denk gelmek mümkün. Şehrin sakinleri için gündelik hayatın bir parçası olan bu durumun sanat piyasasının profesyonelleri ve dönemlik ziyaretçileri bir araya getirecek ya da en iyileri toplu şekilde görmelerini sağlayacak bir zaman aralığı ayarlamayı zorlaştırdığıysa bir gerçek. Gallery Weekend bu arayıştan yola çıkarak 2004 yılından bu yana koleksiyonerler, galeristler ve izleyicileri bir araya getirip galeri kavramını merkeze yerleştirmek amacıyla icat edilmiş bir etkinlik.

Gallery Weekend – Berlin

Her sene Nisan sonu-Mayıs başında gerçekleşiyor; bu seneyse 26-28 Nisan arasında 51 galeri ve 66 sergiye ev sahipliği yapacak. Bu süre içerisinde Berlin’in özellikle Mitte bölgesinde konuşlanmış tüm bu galeriler en önemli sergilerinin açılışını aynı ana denk getirip uzun ziyaret saatleriyle yoğun bir sanat rotası oluşturacak. Gallery Weekend’e paralel bilimum parti ve etkinlikler de tıpkı Bienal ya da Berlinale zamanına benzer şekilde sanat turistlerini şehirde tutacak.

Gallery Weekend kapsamındaki galeriler arasında Konrad Fisher, Sprüth Magers ya da Johann König gibi büyüklerin yanında pek çok genç galeri de var. Bu senenin yenilikleri Doğu Avrupa sanatına ağırlık veren Plan B, yeni teknolojiler ve ekonominin kesişim noktasını  kendine çıkış noktası olarak belirleyen Kraupa-Tuskany Zeidler ve Hindistan’a açılan Nature More. Cédric Aurelle’nin şefliğindeki Gallery Weekend’in klasiklerden çağdaş sanata uzanan programı içerisinde farklı dönem ve eğilimlerin izlerini sürmek mümkün. Henri Chopin’in işitsel deneylerinden, Gerorge Condo’nun figüratif pop-art resimlerine, Carsten Nicolai’nin ses enstalasyonlarından Valerie Export’un dokunma duyusu üzerine yaptığı işlere kadar uzanıyor bu çeşitlilik.

Gallery Weekend’de Alicja Kwade, Hans Peter-Feldmann gibi Berlin’de iyi tanınan isimlerin yanında Avery Singer ya da Eva Kotátková gibi çok genç sanatçılarla tanışmak da mümkün.

Gençleşmenin yanında bu sene en çok göze çarpan nitelikse kadın sanatçıların kapladığı yere ilk defa bu kadar özen gösterilmesi. Bizden de üç isim göze çarpıyor Gallery Weekend’de. Ayşe Erkmen, Galerie Barbara Weiss’daki sergisi ‘Wesenszug’da erken dönem bir pleksiglas heykelinin malzemelerinden yola çıkarak koleksiyonerlere 10 sürpriz heykel vaat ediyor. Nevin Aladağ Wentrup’da sergilenen heykel, fotoğraf ve videolarıyla toplumsal ve bireysel beklentilerin sınırlarını sınıyor. Özlem Altın’ın fotoğrafı farklı disiplinlerle bir araya getirdiği kişisel enstalasyonlarıysa Circus’daki solo sergisi ‘Cathartic ballet’de izlenebilir. Gallery Weekend’le ilgili ayrıntılı bilgi için: 

http://www.gallery-weekend-berlin.de

0
3175
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Advertisement
Geldanlage